tartibini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori, 2017 yil 29
dekabrdagi 1036-son qarori bilan “YAngi ish o‘rinlari tashkil etish va aholini ish
bilan ta’minlashda faol ishtirok etayotgan ish beruvchilarning reytingini aniqlash,
(58-modda) va ishga joylashishga davlat yo‘li bilan ko‘maklashish (59-modda) haqidagi muhim qoidalar o‘rin olgan. Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasining 1998 yil 1 maydagi (yangi tahrirdagi) “Aholini ish bilan ta’minlash to‘g‘risida”gi qonunida aholini ish bilan ta’minlash sohasidagi davlat siyosatining asosiy prinsiplari (5-modda) hamda davlat tomonidan mehnat qilish huquqini kafolatlari (6-modda) mustahkamlab qo‘yilgan. Mazkur Qonunda davlat aholining ayrim toifalarini ishga joylashtirishda qo‘shimcha kafolatlarni nazarda tutadi. Xususan, mazkur Qonunning 7-moddasiga muvofiq, davlat: - ijtimoiy himoyaga muhtoj, ish topishda qiynaladigan va mehnat bozorida teng sharoitlarda raqobatlashishga qodir bo‘lmagan shaxslarga, shu jumladan o‘n to‘rt yoshga to‘lmagan bolalari va nogiron bolalari bor yolg‘iz ota, yolg‘iz onalarga hamda ko‘p bolali ota-onalarga; - o‘rta maxsus ta’lim muassasalarini tamomlagan yoshlarga, shuningdek kasb-hunar ta’limi muassasalarining va oliy ta’lim muassasalarining davlat grantlari bo‘yicha ta’lim olgan bitiruvchilariga; - O‘zbekiston Respublikasi Qurolli Kuchlaridan muddatli harbiy xizmatdan bo‘shatilganlarga; - nogironlarga va pensiya yoshiga yaqinlashib qolgan shaxslarga; - jazoni ijro etish muassasalaridan ozod qilingan yoki sud qaroriga ko‘ra tibbiy yo‘sindagi majburlov choralariga tortilgan shaxslarga; - odam savdosidan jabrlanganlarga qo‘shimcha kafolatlarni ta’minlaydi. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 5 dekabrdagi 965-sonli “Ijtimoiy muhofazaga muhtoj, ish topishda qiynalayotgan va mehnat bozorida teng shartlarda raqobatlasha olmaydigan shaxslarni ishga joylashtirish uchun ish o‘rinlarining eng kam sonini belgilash va zaxiraga qo‘yish tartibini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori, 2017 yil 29 dekabrdagi 1036-son qarori bilan “YAngi ish o‘rinlari tashkil etish va aholini ish bilan ta’minlashda faol ishtirok etayotgan ish beruvchilarning reytingini aniqlash,