BAHOR UYG‘ONISH FASLI

Yuklangan vaqt

2024-05-10

Yuklab olishlar soni

7

Sahifalar soni

4

Faytl hajmi

16,0 KB


 
 
MAVZU: BAHOR UYG‘ONISH FASLI 
 
 
O’quv materiali. Bahor (Qudrat Hikmat). 
Darsning maqsadi: 
1. O’quvchilarning bahor faslida tabiatda, hayvonot va qushlar hayotida 
bo’ladigan o’zgarishlar haqidagi bilimlarini boyitish. 
2. Bahor faslida tabiatni kuzatishga, undagi o’zgarishlarni payqab olishga 
o’rgatish. 
3. Tabiatni sevish, asrash, uning gullab-yashnashi uchun hissa qo’shishga 
yo’llash. 
4. O’quvchilar nutqini yangi so’zlar bilan boyitish. 
Dars turi: yangi bilim beruvchi, she’r o’qish darsi. 
Dars shakli: noan’anaviy dars. 
Dars metodi: kichik guruhlar bilan ishlash, mustaqil ish metodi, suhbat 
metodi, tarmoqlash metodi. 
Darsning jihozi: korton qog’oz, rangli flomaster, gul, qushlar rasmi, tabiiy 
hodisalar tasviri. 
Darsning borishi 
Tashkiliy qism. Sinf o’quvchilari 4 guruhga ajratiladi. 
I. Da’vat bosqichi. Maqsad: o’quvchilarning bahor fasli, undagi hayot 
haqidagi tushunchalarini aniqlash, yangi mavzuni o’rganishga tayyorlash va qiziqish 
uyg’otish. 
Metod: mustaqil ish metodi. 
7. O’quvchilar guruhiga o’tilgan mavzu yuzasidan savol va top-shiriqlar 
yozilgan kartochka solingan konvertlar beriladi. 
Savol-topshiriqlar: 
1-guruh uchun: — Bahor fasli haqida qaysi asarni o’qib keldingiz? Unda 
tabiatdagi ob-havo o’zgarishlari qanday tasvirlangan? So’zlab 
bering. 
MAVZU: BAHOR UYG‘ONISH FASLI O’quv materiali. Bahor (Qudrat Hikmat). Darsning maqsadi: 1. O’quvchilarning bahor faslida tabiatda, hayvonot va qushlar hayotida bo’ladigan o’zgarishlar haqidagi bilimlarini boyitish. 2. Bahor faslida tabiatni kuzatishga, undagi o’zgarishlarni payqab olishga o’rgatish. 3. Tabiatni sevish, asrash, uning gullab-yashnashi uchun hissa qo’shishga yo’llash. 4. O’quvchilar nutqini yangi so’zlar bilan boyitish. Dars turi: yangi bilim beruvchi, she’r o’qish darsi. Dars shakli: noan’anaviy dars. Dars metodi: kichik guruhlar bilan ishlash, mustaqil ish metodi, suhbat metodi, tarmoqlash metodi. Darsning jihozi: korton qog’oz, rangli flomaster, gul, qushlar rasmi, tabiiy hodisalar tasviri. Darsning borishi Tashkiliy qism. Sinf o’quvchilari 4 guruhga ajratiladi. I. Da’vat bosqichi. Maqsad: o’quvchilarning bahor fasli, undagi hayot haqidagi tushunchalarini aniqlash, yangi mavzuni o’rganishga tayyorlash va qiziqish uyg’otish. Metod: mustaqil ish metodi. 7. O’quvchilar guruhiga o’tilgan mavzu yuzasidan savol va top-shiriqlar yozilgan kartochka solingan konvertlar beriladi. Savol-topshiriqlar: 1-guruh uchun: — Bahor fasli haqida qaysi asarni o’qib keldingiz? Unda tabiatdagi ob-havo o’zgarishlari qanday tasvirlangan? So’zlab bering.
 
 
— Nasim, firdavs so’zining ma’nosini izohlab bering. 
— „Bahor ta’rifida" matnining 1-qismini ifodali o’qib bering. 
2-guruh uchun: — ,,Bahor ta’rifida" asarida yerning yuza qismidagi, dov-
daraxtlardagi o’zgarishlar qanday tasvirlanadi? So’zlab bering. 
— ,,Chin" so’zining ma’nosini izohlab bering. 
— Asarning 2-qismini ifodali o’qib bering. 
3-guruh uchun: — Qushlar hayoti qanday tasvirlanadi? Shularni 
so’zlab bering. 
— Kaklik, oqqush, o’rdak kabi qushlarni rasmlar ichidan tanlab 
ko’rsating. 
— Asarning 3-qismini ifodali o’qib bering. 
4-guruh uchun: — Hayvonlar harakati qanday tasvirlangan? Shu o’rinni 
hikoya qilib bering. 
— Jayronning rasmiga qarab, uning tashqi ko’rinishini tasvirlang. 
— Asarning 4-qismini ifodali o’qib bering. 
O’quvchilar to’plagan ballar e’lon qilinadi. 
2. Badiiy til vositalari ustida ishlash. 
O’qituvchi: — Bugun darsda daraxtdagi olmalardan uzishga nixsat 
beraman. Faqat uning orqasiga yozilgan savol-topshiriqni bajarsangiz, olma sizniki 
bo’ladi va uni o’z savatchangizga solasiz. 
Har bir guruhdan o’quvchilar navbat bilan chiqib olmalardan oladi va shu 
vaqtning o’zidayoq savollarga javob beradi. 
Savol-topshiriqlardan namunalar: 
— O’qing. Qanday badiiy vosita qo’llanganini ayting. ,,Uyquga kirgan 
daraxtlar yana yashil to’n kiydi, oq, sariq, ko’k, qizil rangli yoping’ichlar bilan 
bezandi". 
— O’qing. Qanday badiiy vositalar qo’llanganini ayting. 
,,Bo’z yer yuziga yashil parda tortdi, go’yo Xitoy karvoni Chin hariri ipak 
matolarini har tomonga yoydi". 
— Nasim, firdavs so’zining ma’nosini izohlab bering. — „Bahor ta’rifida" matnining 1-qismini ifodali o’qib bering. 2-guruh uchun: — ,,Bahor ta’rifida" asarida yerning yuza qismidagi, dov- daraxtlardagi o’zgarishlar qanday tasvirlanadi? So’zlab bering. — ,,Chin" so’zining ma’nosini izohlab bering. — Asarning 2-qismini ifodali o’qib bering. 3-guruh uchun: — Qushlar hayoti qanday tasvirlanadi? Shularni so’zlab bering. — Kaklik, oqqush, o’rdak kabi qushlarni rasmlar ichidan tanlab ko’rsating. — Asarning 3-qismini ifodali o’qib bering. 4-guruh uchun: — Hayvonlar harakati qanday tasvirlangan? Shu o’rinni hikoya qilib bering. — Jayronning rasmiga qarab, uning tashqi ko’rinishini tasvirlang. — Asarning 4-qismini ifodali o’qib bering. O’quvchilar to’plagan ballar e’lon qilinadi. 2. Badiiy til vositalari ustida ishlash. O’qituvchi: — Bugun darsda daraxtdagi olmalardan uzishga nixsat beraman. Faqat uning orqasiga yozilgan savol-topshiriqni bajarsangiz, olma sizniki bo’ladi va uni o’z savatchangizga solasiz. Har bir guruhdan o’quvchilar navbat bilan chiqib olmalardan oladi va shu vaqtning o’zidayoq savollarga javob beradi. Savol-topshiriqlardan namunalar: — O’qing. Qanday badiiy vosita qo’llanganini ayting. ,,Uyquga kirgan daraxtlar yana yashil to’n kiydi, oq, sariq, ko’k, qizil rangli yoping’ichlar bilan bezandi". — O’qing. Qanday badiiy vositalar qo’llanganini ayting. ,,Bo’z yer yuziga yashil parda tortdi, go’yo Xitoy karvoni Chin hariri ipak matolarini har tomonga yoydi".