Tekshiruv oʻtkazish uchun inson huquq va erkinliklariga, davlatimizning barqaror
rivojlanishi, uning xavfsizligiga aloqador tahdidlar yuzaga kelganda fakt va
voqeliklarni xolis tekshirilishida ikkala palataning teng miqdordagi deputatlaridan
iborat komissiya tuzildi.
Komissiyaning faoliyati, vakolati va tergov olib borish tartibi va yakuni boʻyicha
koʻriladigan choralar qonun bilan belgilandi.
kamchiliklar yuzasidan tegishli choralar koʻriladi. Bunda muhim narsa shuki, Vazirlar Mahkamasi aʼzosining hisobotini eshitish yakunlariga koʻra Qonunchilik palatasi uni isteʼfoga chiqarish toʻgʻrisidagi taklifni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentiga koʻrib chiqish uchun kiritishga haqli boʻldi. Bu degani, oʻz vakolatlarni lozim darajada bajarmagan (xalq noroziligiga sababchi boʻlgan) vazir yoki Agentlik, qoʻmita rahbarining masalasi xalq tomonidan saylangan deputatlar ham koʻrib chiqilishiga yoʻl qoʻyilmoqda. Oliy majlis palatalariga birgalikda tekshiruv huquqiga ega boʻlgan maxsus komissiya tuzish vakolati berildi. Amaldagi qonunchilikka (“Parlament nazorati toʻgʻrisida”gi qonun) muvofiq jamiyat va davlatning eng muhim manfaatlariga daxl qiluvchi, mamlakat xavfsizligi asoslariga, uning barqaror rivojlanishiga salbiy taʼsir koʻrsatishi mumkin boʻlgan muayyan faktlarni yoki voqealarni oʻrganish maqsadida Oliy Majlis palatalarining qoʻshma qarori bilan parlament tekshiruvlari oʻtkazilishi mumkin. Ammo parlament tekshiruvini oʻtkazish boʻyicha amaldagi tartibda bir qator kamchiliklar mavjud edi. Ana shu boʻshliqlarni bartaraf etish maqsadida Konstitutsiyaga yangi norma kiritilmoqda. Maqsad — parlament tekshiruvi instituti maqomini mustahkamlash, nufuzini oshirish, ayrim boʻshliqlarni toʻldirish. Oliy majlis palatalari vakolatlarini kengaytirish, ularga jamiyat hayotiga taʼsir koʻrsatadigan eng dolzarb masalalarni oʻrganish maqsadida tergov oʻtkazish vakolati berilishi, xalq orqasidan saylangan vakillarga qoʻshimcha imkoniyatlar taqdim etilishi davlatda yanada demokratik boshqaruv kuchayishiga asos hisoblanadi. Tekshiruv oʻtkazish uchun inson huquq va erkinliklariga, davlatimizning barqaror rivojlanishi, uning xavfsizligiga aloqador tahdidlar yuzaga kelganda fakt va voqeliklarni xolis tekshirilishida ikkala palataning teng miqdordagi deputatlaridan iborat komissiya tuzildi. Komissiyaning faoliyati, vakolati va tergov olib borish tartibi va yakuni boʻyicha koʻriladigan choralar qonun bilan belgilandi.
Prezidentiga koʻrib chiqish uchun kiritishga haqli boʻladi.
komissiya tuzish vakolati beriladi.
Parlament nazorati demokratik davlatning muhim instituti boʻlganligi sababli, 2016- yilda “Parlament nazorati toʻgʻrisida”gi Qonun qabul qilingan. Qonun doirasida amalga oshirilgan qator ishlar oʻz ijobiy natijalari berib, hayotimizning dolzarb muammolar yechilishining sababchi boʻlmoqda. Ushbu ijobiy amaliyotni davom ettirish maqsadida yangilanayotgan Konstitutsiyamizga quyidagi oʻzgartishlar kiritildi: - endilikda parlament nazoratini amalga oshirish chogʻida Hisob palatasi va Vazirlar Mahkamasi aʼzolarining hisobotlari ham eshitiladi hamda yoʻl qoʻyilgan kamchiliklar yuzasidan tegishli choralar koʻriladi. Bunda muhim narsa shuki, Vazirlar Mahkamasi aʼzosining hisobotini eshitish yakunlariga koʻra Qonunchilik palatasi uni isteʼfoga chiqarish toʻgʻrisidagi taklifni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentiga koʻrib chiqish uchun kiritishga haqli boʻladi. Bu degani, oʻz vakolatlarni lozim darajada bajarmagan (xalq noroziligiga sababchi boʻlgan) vazir yoki Agentlik, qoʻmita rahbarining masalasi xalq tomonidan saylangan deputatlar ham koʻrib chiqilishiga yoʻl qoʻyilmoqda. Oliy majlis palatalariga birgalikda tekshiruv huquqiga ega boʻlgan maxsus komissiya tuzish vakolati beriladi. Amaldagi qonunchilikka (“Parlament nazorati toʻgʻrisida”gi qonun) muvofiq jamiyat va davlatning eng muhim manfaatlariga daxl qiluvchi, mamlakat xavfsizligi asoslariga, uning barqaror rivojlanishiga salbiy taʼsir koʻrsatishi mumkin boʻlgan muayyan faktlarni yoki voqealarni oʻrganish maqsadida Oliy Majlis palatalarining qoʻshma qarori bilan parlament tekshiruvlari oʻtkazilishi mumkin. Ammo parlament tekshiruvini oʻtkazish boʻyicha amaldagi tartibda bir qator kamchiliklar mavjud edi. Ana shu boʻshliqlarni bartaraf etish maqsadida Konstitutsiyaga yangi norma kiritilmoqda. Maqsad — parlament tekshiruvi instituti maqomini mustahkamlash, nufuzini oshirish, ayrim boʻshliqlarni toʻldirish. Oliy majlis palatalari vakolatlarini kengaytirish, ularga jamiyat hayotiga taʼsir koʻrsatadigan eng dolzarb masalalarni oʻrganish maqsadida tergov oʻtkazish vakolati berilishi, xalq orqasidan saylangan vakillarga qoʻshimcha imkoniyatlar
iborat komissiya tuziladi.
koʻriladigan choralar qonun bilan belgilanadi.