Eftallar davrida ijtimoiy-iqtisodiy va madaniy hayot

Yuklangan vaqt

2024-03-08

Yuklab olishlar soni

10

Sahifalar soni

6

Faytl hajmi

106,5 KB


Mavzu: Eftallar davlati . Eftallar davrida ijtimoiy-iqtisodiy va madaniy hayot 
 
 
 
Mavzuga oid  tayanch  tushunchalar: Eftallar . ijtimoiy-iqtisodiy . madaniy hayot 
Darsning maqsadi 
Ta‘limiy maqsad:- O‘quvchilarga Eftallar davlati . Eftallar davrida ijtimoiy-iqtisodiy va 
madaniy hayotning mazmun mohiyatini tushuntirish. 
 Tarbiyaviy maqsad: - O‘quvchilarni o‘zlikni anglash, mustaqillikni qadrlash , uni asrab-avaylash  
ruhida tarbiyalash 
Rivojlantiruvchi maqsad: -o‘quvchilarni dunyoqarashini, nutqini,fikrlash qobilyatini, shakllantirish.   
Tayanch kompetentsiyalar:  
Kommunikativlik 
o‘z fikrini og‘zaki va yozma tarzda aniq va tushunarli bayon qila olish, mavzudan kelib chiqib 
savollarni  mantiqan  to‘g‘ri  qo‘ya  olish  va  javob  berish;  
Milliy va umummadaniy 
umumbashariy ahamiyatga ega bo‘lgan qadriyatlarini (urf odatlar, marosimlar, milliy madaniy 
an‘analar va.h.k.) hurmat qilish; 
o‘zgalarga nisbatan mehrmuruvvat, saxiylik, diniy e‘tiqodi, milliy hususiyatlari, an‘ana va 
marosimlarini hurmat qilish; jamiyatda o‘rnatilgan odob-axloq qoidalariga rioya qilish 
O‘z-o‘zini rivojlantirish 
shaxs sifatida doimiy ravishda o‘z-o‘zini rivojlantirish, ma‘naviy va intellektual  kamolotga intilish; 
o‘z hatti-harakatini adekvat baholash, o‘zini nazorat qila bilish, halollik, to‘g‘rilik kabi sifatlarga ega 
bo‘lish. 
Matematik  savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan  xabardor  bo‘lish  hamda foydalanish 
tarixda yil  hisobini o‘qiy olish, tarixiy darvlarga oid chizmalarni o‘qiy olish, rim raqamida yozilgan 
raqamlarni o‘qiy oladi.  
miloddan avvalgi, era, milodiy yillar o‘rtasidagi farqalarni matematik amallar bilan yecha oladi. 
Fanga oid kompetensiyalar:  
Tarixiy voqeilikni tushunish va uni mantiqiy izchillikda tushuntira olish kompetensiyasi. 
tarixiy davrlar  va -yillarni ajrata oladi, tarixiy hisobini tushuntira oladi;  
mazkur davrni  o‘rganish orqali  o‘quvchilar  tarix  fanining  o‘rganilayot- gan  davriga oid tarixiy  
atamalar  mazmunini  biladi; 
Tarixiy shaxslar haqida ma’lumot bera oladi,tarixiy sanalarda  ro‘y bergan  voqealar  haqida ma‘lumot 
bera oladi 
Tarixiy manba va adabiyotlar bilan ishlash kompetensiyasi. 
Tarixiy illustrasiyalar asosida kichik hikoyalar tuza oladi, tarixiy joylarni xaritadan ko‘rsata oladi 
Dars turi: Yangi bilim beruvchi 
Dars   metodi: suhbat, tushuntirish, “Savol-javob” metodi, “Jadval texnologiyasi” , “Tadqiqotlar yoki 
loyixa texnologiyasi”,“Rasmlarda aks etgan tarix” 
Dars  shakli: jamoa, guruhda ishlash 
Dars  jihozi:  darslik,siyosiy xarita,tarqatma,rasmli ko‘rgazma,slayd,kompyuter. 
Nazorat: o`quvchilarning darsda faolligi kuzatilib, hisobga olib boriladi. 
Baholash: O`quvchilar bilimi reyting mezonlari asosida baholanib, dars oxirida e‘lon qilinadi. 
 
Darsning blok sxemasi: 
№ 
Darsning qismlari 
Belgilangan vaqt. 
1. 
Tashkiliy qism 
3 daqiqa 
2. 
O`tilgan mavzuni takrorlash 
12 daqiqa 
Mavzu: Eftallar davlati . Eftallar davrida ijtimoiy-iqtisodiy va madaniy hayot Mavzuga oid tayanch tushunchalar: Eftallar . ijtimoiy-iqtisodiy . madaniy hayot Darsning maqsadi Ta‘limiy maqsad:- O‘quvchilarga Eftallar davlati . Eftallar davrida ijtimoiy-iqtisodiy va madaniy hayotning mazmun mohiyatini tushuntirish. Tarbiyaviy maqsad: - O‘quvchilarni o‘zlikni anglash, mustaqillikni qadrlash , uni asrab-avaylash ruhida tarbiyalash Rivojlantiruvchi maqsad: -o‘quvchilarni dunyoqarashini, nutqini,fikrlash qobilyatini, shakllantirish. Tayanch kompetentsiyalar: Kommunikativlik o‘z fikrini og‘zaki va yozma tarzda aniq va tushunarli bayon qila olish, mavzudan kelib chiqib savollarni mantiqan to‘g‘ri qo‘ya olish va javob berish; Milliy va umummadaniy umumbashariy ahamiyatga ega bo‘lgan qadriyatlarini (urf odatlar, marosimlar, milliy madaniy an‘analar va.h.k.) hurmat qilish; o‘zgalarga nisbatan mehrmuruvvat, saxiylik, diniy e‘tiqodi, milliy hususiyatlari, an‘ana va marosimlarini hurmat qilish; jamiyatda o‘rnatilgan odob-axloq qoidalariga rioya qilish O‘z-o‘zini rivojlantirish shaxs sifatida doimiy ravishda o‘z-o‘zini rivojlantirish, ma‘naviy va intellektual kamolotga intilish; o‘z hatti-harakatini adekvat baholash, o‘zini nazorat qila bilish, halollik, to‘g‘rilik kabi sifatlarga ega bo‘lish. Matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo‘lish hamda foydalanish tarixda yil hisobini o‘qiy olish, tarixiy darvlarga oid chizmalarni o‘qiy olish, rim raqamida yozilgan raqamlarni o‘qiy oladi. miloddan avvalgi, era, milodiy yillar o‘rtasidagi farqalarni matematik amallar bilan yecha oladi. Fanga oid kompetensiyalar: Tarixiy voqeilikni tushunish va uni mantiqiy izchillikda tushuntira olish kompetensiyasi. tarixiy davrlar va -yillarni ajrata oladi, tarixiy hisobini tushuntira oladi; mazkur davrni o‘rganish orqali o‘quvchilar tarix fanining o‘rganilayot- gan davriga oid tarixiy atamalar mazmunini biladi; Tarixiy shaxslar haqida ma’lumot bera oladi,tarixiy sanalarda ro‘y bergan voqealar haqida ma‘lumot bera oladi Tarixiy manba va adabiyotlar bilan ishlash kompetensiyasi. Tarixiy illustrasiyalar asosida kichik hikoyalar tuza oladi, tarixiy joylarni xaritadan ko‘rsata oladi Dars turi: Yangi bilim beruvchi Dars metodi: suhbat, tushuntirish, “Savol-javob” metodi, “Jadval texnologiyasi” , “Tadqiqotlar yoki loyixa texnologiyasi”,“Rasmlarda aks etgan tarix” Dars shakli: jamoa, guruhda ishlash Dars jihozi: darslik,siyosiy xarita,tarqatma,rasmli ko‘rgazma,slayd,kompyuter. Nazorat: o`quvchilarning darsda faolligi kuzatilib, hisobga olib boriladi. Baholash: O`quvchilar bilimi reyting mezonlari asosida baholanib, dars oxirida e‘lon qilinadi. Darsning blok sxemasi: № Darsning qismlari Belgilangan vaqt. 1. Tashkiliy qism 3 daqiqa 2. O`tilgan mavzuni takrorlash 12 daqiqa
3. 
Yangi mavzu bayoni 
14 daqiqa 
4. 
Mustahkamlash  
12 daqiqa 
5. 
Baholash  
2 daqiqa 
6. 
Uyga vazifa 
2 daqiqa 
I.Tashkiliy qism: Salomlashish, davomat aniqlanadi , sinf tozaligi kuzatiladi, o`quvchilar 
bugunning Jahonda va  O‘zbekistondagi  siyosiy yangiliklari bilan  tanishtiriladi. 
II.O‘tilgan  mavzuni  takrstorlash: O`qituvchi o‘tilgan darsni uyga vazifasini tekshiradi, 
savollar beriladi.  
1. Qadimgi Xorazm davlati haqida nimalarni bilib olgansiz? 
2. O‘ylab ko‘rib fikr yuriting-chi, ilk o‘rta asrlarda Xorazm o‘zining siyosiy mustaqilligini 
saqlab qolishining sababi nimada edi? 
3. Xioniylar, Kidariylar davlatlari hududini xaritadan ko‘rsating. 
4. Xioniylar O‘rta Osiyoga qaysi hudud orqali kirib kelgan? 
      
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1.Qaysi asrda eftallar Kidariylar davlatini mag‘lub etib, Xurosonning talay qismini egallaganlar 
va sosoniylar bilan to’qnashganlar? 
A) V asrda 
B) IV asrda 
C) VI asrda  D) III asrda 
2. Ilk o‘rta asrlarda Xorazmda shahar va qishloqlari qanday ko‘rinishda bo‘lgan? 
A) har bir shahar va qishloq markazida hukmdor qasri va ibodatxona mavjud bo‘lgan 
B) atrofi mustahkam devorlar bilan o‘ralgan va ularning soni juda ko‘p bo‘lgan 
C) qishloqlar o’rtasida kichik-kichik shaharlar mavjud bo‘lgan 
D) shahar va qishloqlarning mudofaa devorlari bo‘lmagan, ularning atroflari xandaqlar bilan 
o‘rab olingan 
3. Ilk o‘rta asr davlatlarini hukmdorlarining nomlanishi bilan  to‘g‘ri joylashtiring. 
1) Farg‘ona; 2) Ustrushona; 3) Choch; 4) Toxariston; 5) Xorazm; 6) Eloq 
a) afrig‘iylar; b) yabg’u; c) tudun; d) afshin; e) ixshid; f) dehqon 
A) 1-a, 2-d, 3-f, 4-b, 5-e, 6-c     B) 1-e, 2-d, 3-c, 4-b, 5-a, 6-f 
C) 1-e, 2-c, 3-d, 4-b, 5-f 6-a      D) 1-d, 2-e, 3-c, 4-a, 5-f, 6-b 
4. Qo‘lida burgut qo‘ndirilgan tojdor hukmdor haykali qaysi manzilgohdan topilgan? 
A) Varaxsha B) Bolaliktepa  
C) Anqaqal‘a  D) Tuproqqal‘a 
5. Anqaqal‘a manzilgohi qaysi hududda joylashgan? 
A) Farg’ona B) Toshkent C) Xorazm  D) Surxandaryo 
6. Abu Rayhon Beruniyning yozishicha, xorazmshohlar unvoni dastlab qaysi sulola tomonidan 
qabul qilingan? 
A) ahamoniylar B) afrig’iylar 
C) kidariylar D) siyovushlar 
7. Abu Rayxon Beruniyning    miloddan avvalgi VII asrda shakllangan qadimgi Xorazm 
davlatini avval   kimlar boshqargan? 
A) ahamoniylar    B) afrig’iylar 
C) kidariylar    D) siyovushlar 
8. Xorazm davlatini afrig‘iylardan avval kimlar boshqargan? 
A) ahamoniylar  B) afrig‘iylar 
C) kidariylar  D) siyovushlar 
9. Qaysi tarixchi Xorazm VI asrning 60-yillarida Vizantiya va turklar bilan diplomatik aloqalar 
olib borganligi to‘g‘risida ayrim ma‘lumotlarni yozib qoldirgan? 
A) arab tarixchisi Ibn Xaqval      B) vizantiylik tarixchi Menandr 
 
Xorazm 
 
Xioniylar 
 
Kidariylar 
 
3. Yangi mavzu bayoni 14 daqiqa 4. Mustahkamlash 12 daqiqa 5. Baholash 2 daqiqa 6. Uyga vazifa 2 daqiqa I.Tashkiliy qism: Salomlashish, davomat aniqlanadi , sinf tozaligi kuzatiladi, o`quvchilar bugunning Jahonda va O‘zbekistondagi siyosiy yangiliklari bilan tanishtiriladi. II.O‘tilgan mavzuni takrstorlash: O`qituvchi o‘tilgan darsni uyga vazifasini tekshiradi, savollar beriladi. 1. Qadimgi Xorazm davlati haqida nimalarni bilib olgansiz? 2. O‘ylab ko‘rib fikr yuriting-chi, ilk o‘rta asrlarda Xorazm o‘zining siyosiy mustaqilligini saqlab qolishining sababi nimada edi? 3. Xioniylar, Kidariylar davlatlari hududini xaritadan ko‘rsating. 4. Xioniylar O‘rta Osiyoga qaysi hudud orqali kirib kelgan? 1.Qaysi asrda eftallar Kidariylar davlatini mag‘lub etib, Xurosonning talay qismini egallaganlar va sosoniylar bilan to’qnashganlar? A) V asrda B) IV asrda C) VI asrda D) III asrda 2. Ilk o‘rta asrlarda Xorazmda shahar va qishloqlari qanday ko‘rinishda bo‘lgan? A) har bir shahar va qishloq markazida hukmdor qasri va ibodatxona mavjud bo‘lgan B) atrofi mustahkam devorlar bilan o‘ralgan va ularning soni juda ko‘p bo‘lgan C) qishloqlar o’rtasida kichik-kichik shaharlar mavjud bo‘lgan D) shahar va qishloqlarning mudofaa devorlari bo‘lmagan, ularning atroflari xandaqlar bilan o‘rab olingan 3. Ilk o‘rta asr davlatlarini hukmdorlarining nomlanishi bilan to‘g‘ri joylashtiring. 1) Farg‘ona; 2) Ustrushona; 3) Choch; 4) Toxariston; 5) Xorazm; 6) Eloq a) afrig‘iylar; b) yabg’u; c) tudun; d) afshin; e) ixshid; f) dehqon A) 1-a, 2-d, 3-f, 4-b, 5-e, 6-c B) 1-e, 2-d, 3-c, 4-b, 5-a, 6-f C) 1-e, 2-c, 3-d, 4-b, 5-f 6-a D) 1-d, 2-e, 3-c, 4-a, 5-f, 6-b 4. Qo‘lida burgut qo‘ndirilgan tojdor hukmdor haykali qaysi manzilgohdan topilgan? A) Varaxsha B) Bolaliktepa C) Anqaqal‘a D) Tuproqqal‘a 5. Anqaqal‘a manzilgohi qaysi hududda joylashgan? A) Farg’ona B) Toshkent C) Xorazm D) Surxandaryo 6. Abu Rayhon Beruniyning yozishicha, xorazmshohlar unvoni dastlab qaysi sulola tomonidan qabul qilingan? A) ahamoniylar B) afrig’iylar C) kidariylar D) siyovushlar 7. Abu Rayxon Beruniyning miloddan avvalgi VII asrda shakllangan qadimgi Xorazm davlatini avval kimlar boshqargan? A) ahamoniylar B) afrig’iylar C) kidariylar D) siyovushlar 8. Xorazm davlatini afrig‘iylardan avval kimlar boshqargan? A) ahamoniylar B) afrig‘iylar C) kidariylar D) siyovushlar 9. Qaysi tarixchi Xorazm VI asrning 60-yillarida Vizantiya va turklar bilan diplomatik aloqalar olib borganligi to‘g‘risida ayrim ma‘lumotlarni yozib qoldirgan? A) arab tarixchisi Ibn Xaqval B) vizantiylik tarixchi Menandr Xorazm Xioniylar Kidariylar
C) Abu Rayxon Beruniy              D) Muhammad Narshaxiy 
10. Qo’lida shohbozlochin tutgan tasviri so’qilgan tanga qaysi manzilgohdan topilgan? 
A) Varaxshadan 
 B) Bolaliktepadan   C) Anqaqa‘ladan 
D) Tuproqqal’a 
 
 
savol  
1 
2 
3 
4 
5 
6 
7 
8 
9 
10 
javob 
A 
B 
B 
D 
C 
D 
A 
A 
B 
C 
 
III.Yangi mavzu bayoni : Eftallar davlati.eftallar davrida ijtimoiy-iqtisodiy va madaniy 
hayot  
 
  
           
                  
 
    
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
 
EFTALIYLAR 
V  asr   20-yillaridan   VI asrning 70-yillarigacha a.  
 
EFTALIYLAR 
                              Hududi 
O’rta Osiyo, Sharqiy Eron, Shimoliy Hindiston va 
Sharqiy Turkiston 
 
  
EFTALIYLAR 
V a. 50-y.- Eftaliylar davlatining kuchayishi 
456 -Xitoyga elchi yuborilishi 
457- Vaxshunvarning Chag’oniyon, Toha-riston, 
Badaxshonni bosib olishi 
459-484 -Eron bilan 3 marotaba to’qnashishi 
563-567 - Turk xoqonligidan zarbaga uchrashi va 
barbod bo’lishi 
 
  
C) Abu Rayxon Beruniy D) Muhammad Narshaxiy 10. Qo’lida shohbozlochin tutgan tasviri so’qilgan tanga qaysi manzilgohdan topilgan? A) Varaxshadan B) Bolaliktepadan C) Anqaqa‘ladan D) Tuproqqal’a savol 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 javob A B B D C D A A B C III.Yangi mavzu bayoni : Eftallar davlati.eftallar davrida ijtimoiy-iqtisodiy va madaniy hayot EFTALIYLAR V asr 20-yillaridan VI asrning 70-yillarigacha a. EFTALIYLAR Hududi O’rta Osiyo, Sharqiy Eron, Shimoliy Hindiston va Sharqiy Turkiston EFTALIYLAR V a. 50-y.- Eftaliylar davlatining kuchayishi 456 -Xitoyga elchi yuborilishi 457- Vaxshunvarning Chag’oniyon, Toha-riston, Badaxshonni bosib olishi 459-484 -Eron bilan 3 marotaba to’qnashishi 563-567 - Turk xoqonligidan zarbaga uchrashi va barbod bo’lishi
 
     V asrning 20-yillaridan VI asrning 70-yillarigacha bo‘lgan davrda O‘rta Osiyoda Eftaliylar 
davlati faoliyat ko‘rsatgan. Yozma manbalarda eftaliylar, eftallar, eftalitlar, xaytallar kabi turli 
nomlar bilan atalgan bo‘lib, bu nomlar Eftallar shohi “Eftalon”, ba’zi manbalarda 
“Vaxshunvar” dan olingan. Eftallar V asr boshlarida O‘rta Osiyo hududiga Sharqdan kirib 
kelganlar. Eftaliylar davlatining dastlabki poytaxti Buxoro yaqinidagi Poykant va Varaxsha 
shaharlari bo‘lgan.  
 
 
 
Bu davlatga O‘rta Osiyodan tashqari Sharqiy Turkiston, Afg‘oniston, Shimoliy Hindiston va 
hozirgi Pokiston hududlari ham kirgan. Eftallar davlati o‘zaro aloqa o‘rnatish maqsadida 456-
yilda Xitoyga elchi yuborgan. Eftallarning tobora kuchayib borayotganidan xavfsiragan 
sosoniylar ularga qarshi yurish qiladi. Sosoniylar shohi Pero‘z 
484-yilda eftallarga qarshi bo‘lgan urush Pero‘zning halokati bilan tugaydi. Shundan so‘ng 
eftallarga qaram bo‘lib qolgan sosoniylar ularga kumush hisobida belgilangan  bojni uzluksiz 
to‘lab turganlar. 
 Eftaliylar davrida saltanat yakka hukmdor tomonidan boshqarilgan. Taxt otadan bolaga qolmay, 
shu suloladan kim loyiq deb topilsa o‘sha taxtga o‘tirgan. Nomzodni aniqlab taqdim etadigan 
kengash ham mavjud bo‘lgan. Bu kengash sulolaning mo‘tabar namoyandalari hamda 
saltanatning obro‘li  a‘yonlaridan iborat bo‘lgan. Viloyatlarda boshqaruv mahalliy xonadonlar 
(sulolalar) tomonidan olib borilgan. Mazkur mulklar hukmdor – Sho (shoh)ga tobe sulolalar 
tomonidan boshqarilgan. Hatto ularning har biri o‘zining kumush yoki mis tangasini zarb etgan. 
IV.Mustahkamlash:  
Tushuncha   
Mazmuni  
Eftal 
 
Vahshunvar 
 
Sho 
 
Poykant va Varaxsha 
 
 
Tushuncha   
Mazmuni  
Eftal 
1. “Eftal” degan nom ilk bor arman 
manbalarida   “xeptal” shalkda uchraydi  
Vahshunvar 
Eftallar shohi “Eftalon”, ba’zi 
manbalarda “Vaxshunvar” dan 
olingan. Eftallar V asr boshlarida O‘rta 
Osiyo hududiga Sharqdan kirib kelganlar 
Sho 
Viloyatlarda boshqaruv mahalliy 
xonadonlar (sulolalar) tomonidan olib 
borilgan. Mazkur mulklar hukmdor – Sho 
(shoh)ga tobe sulolalar tomonidan 
boshqarilgan. Hatto ularning har biri 
o‘zining kumush yoki mis tangasini zarb 
etgan. 
 
V asrning 20-yillaridan VI asrning 70-yillarigacha bo‘lgan davrda O‘rta Osiyoda Eftaliylar davlati faoliyat ko‘rsatgan. Yozma manbalarda eftaliylar, eftallar, eftalitlar, xaytallar kabi turli nomlar bilan atalgan bo‘lib, bu nomlar Eftallar shohi “Eftalon”, ba’zi manbalarda “Vaxshunvar” dan olingan. Eftallar V asr boshlarida O‘rta Osiyo hududiga Sharqdan kirib kelganlar. Eftaliylar davlatining dastlabki poytaxti Buxoro yaqinidagi Poykant va Varaxsha shaharlari bo‘lgan. Bu davlatga O‘rta Osiyodan tashqari Sharqiy Turkiston, Afg‘oniston, Shimoliy Hindiston va hozirgi Pokiston hududlari ham kirgan. Eftallar davlati o‘zaro aloqa o‘rnatish maqsadida 456- yilda Xitoyga elchi yuborgan. Eftallarning tobora kuchayib borayotganidan xavfsiragan sosoniylar ularga qarshi yurish qiladi. Sosoniylar shohi Pero‘z 484-yilda eftallarga qarshi bo‘lgan urush Pero‘zning halokati bilan tugaydi. Shundan so‘ng eftallarga qaram bo‘lib qolgan sosoniylar ularga kumush hisobida belgilangan bojni uzluksiz to‘lab turganlar. Eftaliylar davrida saltanat yakka hukmdor tomonidan boshqarilgan. Taxt otadan bolaga qolmay, shu suloladan kim loyiq deb topilsa o‘sha taxtga o‘tirgan. Nomzodni aniqlab taqdim etadigan kengash ham mavjud bo‘lgan. Bu kengash sulolaning mo‘tabar namoyandalari hamda saltanatning obro‘li a‘yonlaridan iborat bo‘lgan. Viloyatlarda boshqaruv mahalliy xonadonlar (sulolalar) tomonidan olib borilgan. Mazkur mulklar hukmdor – Sho (shoh)ga tobe sulolalar tomonidan boshqarilgan. Hatto ularning har biri o‘zining kumush yoki mis tangasini zarb etgan. IV.Mustahkamlash: Tushuncha Mazmuni Eftal Vahshunvar Sho Poykant va Varaxsha Tushuncha Mazmuni Eftal 1. “Eftal” degan nom ilk bor arman manbalarida “xeptal” shalkda uchraydi Vahshunvar Eftallar shohi “Eftalon”, ba’zi manbalarda “Vaxshunvar” dan olingan. Eftallar V asr boshlarida O‘rta Osiyo hududiga Sharqdan kirib kelganlar Sho Viloyatlarda boshqaruv mahalliy xonadonlar (sulolalar) tomonidan olib borilgan. Mazkur mulklar hukmdor – Sho (shoh)ga tobe sulolalar tomonidan boshqarilgan. Hatto ularning har biri o‘zining kumush yoki mis tangasini zarb etgan.