joylashishi bilan bog‘liq muammolarni hal etishga qaratilgan, bu esa davlatning
ishsizlik borasidagi siyosati samarali amalga oshishida muhim omil bo‘lib xizmat
qiladi. Mazkur ishlarning mas’uliyati Oila va yoshlar vazirligiga yuklatilgan bo‘lib,
3Ўтбосов Э. Ёшлар сиёсати: ўзбекистон ва жаҳон тажрибаси.25.07.2017.//http://fayzbog.uz/yoshlar -siyosati-uzbekiston-va-jahon-tajribasi/.
o‘rnini rivojlantirishga qaratilgan. Shuningdek, AQShda “Lyuteranlik ligasi” va “Katolik yoshlarning milliy federatsiyasi” kabi diniy, milliy yoshlar tashkilotlari ham faoliyat ko‘rsatib kelmoqda. Buyuk Britaniya davlatining yoshlar bo‘yicha olib borayotgan siyosati misolida davom ettiradigan bo‘lsak, bu mamlakat ushbu sohada uzoq tarixga ega bo‘lib, o‘zining ko‘p qirraliligi bilan Yevropaning boshqa davlatlaridan ajralib turadi. Jumladan, Angliyadagi siyosat yoshlar bilan bog‘liq barcha jabhalarni qamrab olgan bo‘lib, ular orasida ta’lim sohasi eng yuqori o‘ringa qo‘yilgan. Ingliz yoshlarining aksariyat qismi turli tashkilotlar tomonidan tashkil etilgan “yoshlar klub”lariga a’zo bo‘lib, ularning yoshlar borasidagi tadbirlariga keng jalb qilingan. Shuningdek, ushbu davlatda yoshlarning “ko‘ngilli harakatlari” o‘ta rivojlangan bo‘lib, kichik shahar va tumanlar miqyosida davlat siyosatini amalga oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi. Mazkur harakatlarni moliyalashtirish davlat tomonidan amalga oshirilib, faoliyati davomida, asosan, qiyin vaziyatlarda qolgan tarafdorlarining muammolarini hal etishga harakat qilinadi. Shu bilan birga, yoshlar madaniy va ijtimoiy sohalarda o‘z faolliklari bilan aholining boshqa qatlamlariga nisbatan ajralib turadi. Angliyadagi yoshlar tashkilotining kamchiliklaridan biri ularning davlat boshqaruvidagi roli qat’iy emasligidadir. Ushbu holat davlat boshqaruvi tizimi konservativ tamoyillarga asoslanganligi bilan xarakterlanadi3. Yevropa davlatlari orasida Germaniyaning yoshlar borasidagi davlat siyosati o‘ziga xos xususiyatga ega. Nemis yoshlar siyosatining mohiyati shundaki, unda asosiy e’tibor 18-27 yoshdagi aholining ijtimoiy bandligiga qaratilgan. Bundan tashqari, ushbu siyosat fuqarolarning qonuniy himoyasi hamda ularning ijtimoiy va individual rivojlanishini ham ko‘zda tutadi. Mamlakatning deyarli barcha katta shaharlarida yoshlarga tegishli bo‘lgan ko‘pgina kompaniyalarga qarashli maxsus markazlarni uchratish mumkin. Ushbu markazlar faoliyati yosh fuqarolarning ishga joylashishi bilan bog‘liq muammolarni hal etishga qaratilgan, bu esa davlatning ishsizlik borasidagi siyosati samarali amalga oshishida muhim omil bo‘lib xizmat qiladi. Mazkur ishlarning mas’uliyati Oila va yoshlar vazirligiga yuklatilgan bo‘lib, 3Ўтбосов Э. Ёшлар сиёсати: ўзбекистон ва жаҳон тажрибаси.25.07.2017.//http://fayzbog.uz/yoshlar -siyosati-uzbekiston-va-jahon-tajribasi/.