Mavzu : ”HUNAR-HUNARDAN RIZQING UNAR”
Darsning maqsadi: ta’limiy:” HUNAR-HUNARDAN RIZQING
UNAR” bo’limining barcha mavzularini takrorlash. Kasb-hunar haqida
tushuncha berish va ularning turlari bilan tanishtirish. Fan-texnika
taraqqiyotiga hissa qo‘shayotgan kasblar bilan tanishtirish. Oila
a’zolarining kasb-hunarlari haqida bo‘lgan olgan bilimlarini boyitish.
F.k.1 o‘rganilgan mavzular doirasida bayon va bolalar yozuvchilari,
ularning asarlari nomini yoza oladi; o‘qish uchun kitoblar (badiiy asar
namunalari)ni mustaqil tanlay oladi.
Tarbiyaviy: O`quvchilarda ajdodlarimiz bilan faxrlanish hissini
tarbiyalash. T.k.3. milliy va umuminsoniy qadriyatlarni e’zozlash;
Rivojlantiruvchi: O`qish ko‘nikmalarini takomillashtirish, o‘quvchi
nutqiga istilochi, Xusayn, mutolaa, yarog‘ kabi so‘zlarni kiritish, qayta
hikoyalash asosida bog‘lanishli nutqini o‘stirish. F.k.2. matndagi so‘z va
so‘z birikmalarining ma’nolarini hamda gaplarni tushuna oladi
Darsning turi: Takrorlash va umumlashtirish darsi.
Darsning metodi:Ifodali o’qish, aqliy hujum, suhbat, izlanish
metodi,musobaqa,mozaika
Darsning jihozi:Rebuslar to‘plami, savolli kartochkalar, tarqatma
materiallar,gul maketi,kasb-hunarlar rasmi,
Kulolchilik
buyumlari,o’quvchilar
tayyorlagan
hunarmandchilik
namunalari
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism. Salomlashish, davomatni aniqlash, o’quvchilarni
darsga tayyorgarligini tekshirish.
II. O’tgan darsda berilgan uyga vazifani tekshirish va
o’quvchilarni baholash.
O'qituvchi darsni tashkillashtirib oladi. O'tgan darsda uyga berilgan
topshiriqning bajarilishi tekshiriladi. O'qituvchi topshiriqlarni to'g'ri
bajargan o'quvchilarni rag'batlantiradi va o'tilgan mavzuga oid savollar
beradi.
III. Yangi mavzuning bayoni: Bo`lim yuzasidan takrorlash
Sinf o’quvchilari ikki guruhga bo’linadi:Hunarmandlar va Ixtirochilar
1-topshiriq:Shu bo’limdagi “Hunarni sev” va “Bordir kulol amakim”
She’rlarini yoddan aytib, she’r mazmuniga ta’rif beradilar
Hunarmandlar guruhi:
Hunarni sev. Tolib Yo‘ldosh
1. Shoir yoshlarni nimaga chaqiryapti?
2. She'rda hunarga qanday ta'rif berilgan?
3. Siz kim bo'lmoqchisiz
4.Siz qanday kasb egasi bo`lmoqchisiz?
5.”Hunarli inson xor bo`lmas” maqolini siz qanday tushunasiz?
Nima uchun bir yigitga qirq hunar ham oz deyishadi? O`z so`zingiz
bilan izohlang.
Ixtirochilar guruhi:
Bordir kulol amakim. Obid
Rasul.
1.Kulol nimalar yasaydi ?
2.Idishlarni nimadan tayyorlaydi ?
3.Sizning xonadoninggizda spool idishlar bormi ?
4.U yasagan har idish xizmatdadir yoz-u qish,deganda nimani tushunasiz
?
2-Topshiriq
Mozaika usulida stol ustidagi gul maketlaridan Hunarmandlar guruhi
hunarni tanlab oladi , Ixtirochilar guruhi Kasblarni tanlab oladi va
pantamimo usulida uni o’tirgan o’quvchilarga ko’rsatadi. O’quvchilar
nomini aytganidan so’ng xat taxtaga gul shaklini yasaydilar.
3-
topshiriq:”Hunar hunardan
rizqing unar “ bo’limida o’qigan asarlarning nomi, qahramonlari va
ularga ta’rifni 2 guruh a’zolari jadvalga yozadilar.
“Hikoya qahramonlarini ta’riflang” o’yini
4-topshiriq:Har bir guruh o’zi yoqtirgan asarlardan birini sahnalashtirib
beradi.
Hunarmandlar guruhi “G’oz-hunaring oz” ertagini sahnalashtirib,ertak
yuzasidan o’z xulosalarini va ertak mazmuniga mos maqol,hadislar
aytdilar.Erkin Vohidovning “Kamtarlik “ she’rini aytib berdilar.
Ixtirochilar guruhi “Ilimning omonati “ rivoyatini sahnalashtirib,rivoyat
yuzasidan o’z xulosalarini va maqol hadislar aytdilar .
5-topshiriq:O’quvchilar o’zlari yasagan , tayyorlagan hunarmandchlik
namunalarini ko’rsatib ta’riflaydilar.
O’qituvchi o’quvchilarning fikrini umumlab ,bugunki dars taasurotlarini
so’raydi .
O’quvchi:
Bo’lay desang
O’quvchilarning ballari e’lon qilinib g’olib guruh rag’batlantiriladi.
N:
Hikoya nomi
Qahramonlar
Ularga ta’rif
1
«Bobongiz xafa
bo‘lsalar
maylimi?»
Bobo, Ravshan
Bobo: U kishining
qo‘llàri gul, yer
chîpishmi, àriq îlishmi,
dåvîr suvàshmi, tàõtà
ràndàlàsh
2
«Bahs»
3
“G’oz-hunaring
oz”
4
“Ilmning
omonati”