ILMIY-OMMABOP ASARLARNI O‘RGANISH DARSI

Yuklangan vaqt

2025-02-02

Yuklab olishlar soni

2

Sahifalar soni

4

Faytl hajmi

26,3 KB


 
 
 
 
 
 
ILMIY-OMMABOP ASARLARNI O‘RGANISH DARSI 
 
 
NAMUNASI 
Mavzu. Bahor shabadasi. 
O‘quv materiali. ,,Bahor ta’rifida" (Yusuf Xos Hojib). 
Darsning maqsadi: 
1. O‘quvchilarga Yusuf Xos Hojib hayoti va ijodi haqida ma’lumot berish, 
bahorning uyg‘onish fasli ekanligi, o‘quvchilarning tabiatdagi o‘zgarishlar haqidagi 
bilimlarini boyitish. 
2. Bahor faslini qadrlash va sevish hissini tarbiyalash. 
3. O‘quvchilarning o‘qish malakalarini yanada rivojlantirish, o‘quvchilar 
lug‘atini nasim, turdosh, chin, sabo, haw so‘zlari bilan boyitish, iboralarning 
ma’nosini izohlash, savol-topshiriqlar ustida ishlash. 
Dars turi: yangi bilim beruvchi, ilmiy-ommabop asarlarni o‘qish darsi. 
Darsning metodi: izohli o‘qish, suhbat, tarmoqlash metodi. 
Darsning jihozi: bahor fasli, tabiati tasvirlangan rasmlar, predmet rasmlari: 
qushlar, gullar, hayvonlar rasmi. 
Darsning borishi 
I. O‘quvchilarni yangi o‘rganiladigan mavzuga tayyorlash. Quyidagi 
topishmoq aytiladi, o‘quvchilar uning nima haqida eka-nini va javobini topadi: lion 
izli yorug‘ nur Bulutlarni quchadi. Jarangdor ovozidan Yer-u osmon ko‘chadi. 
(Chaqmoq) Savollar beriladi: 
— Topishmoqni topishda sizga qaysi so‘zlar yordam berdi? 
— Bu so‘zlar qaysi fasl ta’rifida aytiladi? 1. Aqliy hujum. 
— Bahor faslini qanday so‘zlar bilan ta’riflash mumkin? O‘quvchilar javobi 
tarmoqlash usulida har xil ranglar bilan kar-tonga yozib boriladi. 
2. Bahor faslidagi tarixiy sanalar haqida suhbat. 
ILMIY-OMMABOP ASARLARNI O‘RGANISH DARSI NAMUNASI Mavzu. Bahor shabadasi. O‘quv materiali. ,,Bahor ta’rifida" (Yusuf Xos Hojib). Darsning maqsadi: 1. O‘quvchilarga Yusuf Xos Hojib hayoti va ijodi haqida ma’lumot berish, bahorning uyg‘onish fasli ekanligi, o‘quvchilarning tabiatdagi o‘zgarishlar haqidagi bilimlarini boyitish. 2. Bahor faslini qadrlash va sevish hissini tarbiyalash. 3. O‘quvchilarning o‘qish malakalarini yanada rivojlantirish, o‘quvchilar lug‘atini nasim, turdosh, chin, sabo, haw so‘zlari bilan boyitish, iboralarning ma’nosini izohlash, savol-topshiriqlar ustida ishlash. Dars turi: yangi bilim beruvchi, ilmiy-ommabop asarlarni o‘qish darsi. Darsning metodi: izohli o‘qish, suhbat, tarmoqlash metodi. Darsning jihozi: bahor fasli, tabiati tasvirlangan rasmlar, predmet rasmlari: qushlar, gullar, hayvonlar rasmi. Darsning borishi I. O‘quvchilarni yangi o‘rganiladigan mavzuga tayyorlash. Quyidagi topishmoq aytiladi, o‘quvchilar uning nima haqida eka-nini va javobini topadi: lion izli yorug‘ nur Bulutlarni quchadi. Jarangdor ovozidan Yer-u osmon ko‘chadi. (Chaqmoq) Savollar beriladi: — Topishmoqni topishda sizga qaysi so‘zlar yordam berdi? — Bu so‘zlar qaysi fasl ta’rifida aytiladi? 1. Aqliy hujum. — Bahor faslini qanday so‘zlar bilan ta’riflash mumkin? O‘quvchilar javobi tarmoqlash usulida har xil ranglar bilan kar-tonga yozib boriladi. 2. Bahor faslidagi tarixiy sanalar haqida suhbat.
 
 
— Bahor faslida qaysi bayramlar nishonlanadi? 
— Siz qaysi bayramni juda yaxshi ko‘rasiz? 
3. O‘quvchilarning bahor haqida yod olingan she’rlaridan ayttiriladi. 
O‘qituvchi o‘quvchi bilan bo‘lgan suhbatni umumlashtiradi: Bahor — yaxshi 
kayfiyat, mehnat qilishga ishtiyoq uyg‘otadigan fasl. Shuning uchun qadimdan shoir 
va yozuvchilarimiz bahorni madh etib she’rlar bitgan, hikoyalar yozgan. Shunday 
yozuvchilarimizdan biri Yusuf Xos Hojibdir. Siz bu yozuvchi haqida oldingi 
darslarimizda eshitgansiz. 
— Eslang. Yozuvchining qaysi asaridan parcha o‘qigansiz? O‘sha parcha nima 
deb .nomlangan edi? Unda nima haqida hikoya qilingan edi? (Yaxshilik va 
yomonlik, bilimdonlik va nodonlik haqida). 
— Yusuf Xos Hojibning ,,Qutadg‘u bilig" asaridan yana bir parcha o‘qiymiz. 
O‘ylang. Bu parcha qaysi mavzuda bo‘lishi mumkin? Xat-taxtaga mavzu va o‘quv 
materiali nomi yoziladi: 
Mavzu. Bahor shabadasi. 
O‘quv materiali. ,,Bahor ta’rifida" (Yusuf Xos Hojib). 
1. Asar bilan tanishtirish. Matnni o‘qituvchi o‘qib beradi. So‘ngra topshiriq 
bejiladi: 
—   Asarni   diqqat   bilan   tinglang.   Yozuvchi   bahorni   qanday 
ta’riflagan? 
2. Kirish suhbati: 
— Asar nima haqida ekan? 
— Unda nimalarning ta’rifi berilgan? 
3. Topshiriq asosida ichida o‘qish. 
— Asarni o‘qing. O‘zingizga ma’nosi notanish so‘zlarni belgilang. 
4. Lug‘at ishi. 
Nasim — shabada, shamol 
chechaklar 
— 
gullar 
Firdavs — bog‘, jannat bog‘i          ifor — yoqimli hid 
Chin — Xitoy                                  Mitsqffb — toza, pokiza 
Mushk-anbar 
— 
xushbo‘y 
hid 
 
 
 
 
 
 
 
Navo 
— 
kuy 
Sabo eli — shamol nafasi 
5. Asarni qismlarga bo‘lib o‘qitish. 
— Bahor faslida qaysi bayramlar nishonlanadi? — Siz qaysi bayramni juda yaxshi ko‘rasiz? 3. O‘quvchilarning bahor haqida yod olingan she’rlaridan ayttiriladi. O‘qituvchi o‘quvchi bilan bo‘lgan suhbatni umumlashtiradi: Bahor — yaxshi kayfiyat, mehnat qilishga ishtiyoq uyg‘otadigan fasl. Shuning uchun qadimdan shoir va yozuvchilarimiz bahorni madh etib she’rlar bitgan, hikoyalar yozgan. Shunday yozuvchilarimizdan biri Yusuf Xos Hojibdir. Siz bu yozuvchi haqida oldingi darslarimizda eshitgansiz. — Eslang. Yozuvchining qaysi asaridan parcha o‘qigansiz? O‘sha parcha nima deb .nomlangan edi? Unda nima haqida hikoya qilingan edi? (Yaxshilik va yomonlik, bilimdonlik va nodonlik haqida). — Yusuf Xos Hojibning ,,Qutadg‘u bilig" asaridan yana bir parcha o‘qiymiz. O‘ylang. Bu parcha qaysi mavzuda bo‘lishi mumkin? Xat-taxtaga mavzu va o‘quv materiali nomi yoziladi: Mavzu. Bahor shabadasi. O‘quv materiali. ,,Bahor ta’rifida" (Yusuf Xos Hojib). 1. Asar bilan tanishtirish. Matnni o‘qituvchi o‘qib beradi. So‘ngra topshiriq bejiladi: — Asarni diqqat bilan tinglang. Yozuvchi bahorni qanday ta’riflagan? 2. Kirish suhbati: — Asar nima haqida ekan? — Unda nimalarning ta’rifi berilgan? 3. Topshiriq asosida ichida o‘qish. — Asarni o‘qing. O‘zingizga ma’nosi notanish so‘zlarni belgilang. 4. Lug‘at ishi. Nasim — shabada, shamol chechaklar — gullar Firdavs — bog‘, jannat bog‘i ifor — yoqimli hid Chin — Xitoy Mitsqffb — toza, pokiza Mushk-anbar — xushbo‘y hid Navo — kuy Sabo eli — shamol nafasi 5. Asarni qismlarga bo‘lib o‘qitish.