Словакия), на Карибах (Антигуа и Барбуда, Сент-Китс и Невис, Доминика, Гренада, Сент-Люсия). Как правило,
под значительными инвестициями подразумевается безвозмездный взнос в фонд развития страны, либо
покупка недвижимости.[1] Архивная копия от 11 мая 2018 на Wayback Machine
fuqaro davlat qonunlari va qoidalariga so‘zsiz rioya qiladi, o‘zi belgilagan vazifalarni bajaradi.Bu borada Konstitutsiyaning 23-moddasida “O‘zbekiston Respublikasi o‘z hududida ham, uning tashqarisida ham o‘z fuqarolarini himoya qilish va ularga homiylik ko‘rsatishni kafolatlaydi.O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi O‘zbekistondan tashqariga majburiy chiqarib yuborilishi yoki boshqa davlatga berib yuborilishi mumkin emas.Davlat xorijda yashayotgan vatandoshlar bilan aloqalarni saqlab qolish hamda rivojlantirish to‘g‘risida xalqaro huquq normalariga muvofiq g‘amxo‘rlik qiladi”. Monarxiya boshqaruviga asoslagan mamlakatlarda shaxsning davlat bilan aloqasi fuqarolik shaklida yemas, balki fuqarolik shaklida ifodalanadi. Fuqarolikdan farqli o‘laroq, fuqarolik insonning butun davlat bilan emas, balki monarx bilan bevosita aloqasini ifodalaydi. Fuqarolik yoki fuqarolik davlatda belgilangan usul bilan tasdiqlanadi. Biroq, turli mamlakatlardagi amaliyot juda katta farq qiladi: buyuk Britaniyada hech qanday hujjatga ega bo‘lmaslik huquqidan — Yevropa Ittifoqi mamlakatlaridagi majburiy shaxsiy guvohnomalarga yoki hatto ilgari Sovet Ittifoqining bir qismi bo‘lgan ba’zi mamlakatlarda ichki ko‘p sahifali pasportga ekanligida. Ba’zi mamlakatlarda (Antigua va Barbuda, Sankt-Lucia, Dominika va boshqalar.Ko‘chmas mulk sotib olish yoki mamlakat iqtisodiyotiga sarmoya qo‘yish orqali fuqaroligini olish mumkin4. Fuqarolikni olishning bu shakli investitsiyalar orqali fuqarolikni olish deb ataladi va Yevropada keng tarqalgan (Portugaliya, Buyuk Britaniya, Latviya va boshqalarning" Oltin vizalari " deb ataladi.) va Caribbean (Saint Kitts va Nevis, Grenada, va boshqalar.). Fuqaroligini olish uchun, ariza beruvchi bir necha bosqichda o‘tadi — yashash huquqi, (yashash huquqi,), doimiy yashash (doimiy yashash), fuqarolik tartibi o‘zi (olish fuqarolik). Fuqarolikni olish tartibi mamlakat qonunchiligiga qarab o‘zgaradi. 4 В мире действует более 40 государственных программ предоставления гражданства (и паспорта) за значительные инвестиции в экономику: такие программы действуют как в Европе (Мальта, Кипр, Австрия, Словакия), на Карибах (Антигуа и Барбуда, Сент-Китс и Невис, Доминика, Гренада, Сент-Люсия). Как правило, под значительными инвестициями подразумевается безвозмездный взнос в фонд развития страны, либо покупка недвижимости.[1] Архивная копия от 11 мая 2018 на Wayback Machine