Davlat hokimiyati va boshqaruv organlari, davlat hokimiyati mahalliy
organlarining ish beruvchi sifatida mehnat munosabat- larida ishtirok etishlari, ushbu
davlat organlariga xodimlarni ishga tayinlash yoki lavozimga saylash qoidalari maxsus
25 tashkilotlar va muomalaga layoqatli ayrim shaxslar, bir so‘z bilan aytganda, ish beruvchilardir. O‘zbekiston Respublikasining «Tadbirkorlik faoliyati erkinligining kafolatlari to‘g‘risida»gi 2000 yil 25 may qonunida O‘zbekiston Respublikasining fuqarolari, chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarning O‘zbekiston Respublikasining hududida turli shakldagi tadbirkorlik faoliyatlari bilan shug‘ullanishlari mumkinligi, shuningdek xodimlarni ishga yollash va ishdan bo‘shatish huquqiga egaligi belgilab qo‘yilgan.Odatda «yuridik shaxs» huquqiy maqomiga ega bo‘lgan korxona va tashkilotlar mehnat munosabatlarining sub’ektlari hisoblangan ish beruvchilar sifatida qatnashadilar. Ammo ba’zi hollarda maishiy, uy- ro‘zg‘or ehtiyojlarini qondirish uchun jismoniy shaxslar, ayrim fuqarolarning boshqa fuqarolarni ishga yollash hollari ham tez-tez uchrab turadi. Korxona va tashkilotlarning mehnat huquqi sub’ektlari sifatida mehnat munosabatlarida ishtirok etishlari, ularning ish beruvchi sifatidagi huquqiy maqomi, eng avvalo, korxonalar, qishloq xo‘jaligi kooperativi (shirkat xo‘jaligi), aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlar huquqlarini himoya qilish, jamoat birlashmalari, kichik va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirishni rag‘batlantirish, kooperatsiya, xorijiy investitsiyalar to‘g‘risidagi va boshqa qonunlarda belgilab qo‘yilgan. Har bir korxonaga xos ishlab chiqarish, tashkiliy tuzilish va boshqa xususiyatlar hisobga olinib ularning huquqiy sub’ektlilik, jumladan, mehnat huquqiy sub’ektlilik maqomlari ularning ta’sis hujjatlarida, ayniqsa, nizomlarida belgilab qo‘yiladi. Amaldagi qonunchilikka ko‘ra, xo‘jalik faoliyatining ayrim turlari bilan shug‘ullanish uchun yuridik shaxslarning vakolatli davlat organlariga murojaat qilib, maxsus ruxsatnoma (litsenziya- lar) olishlari lozimligi ko‘zda tutilgan hollarda (masalan, bank faoliyati, transportda tashish xizmatlari ko‘rsatish, savdo- vositachilik va boshqalar), ana shunday ruxsatnomaga ega bo‘lgan yuridik shaxslargina ushbu faoliyatlarni amalga oshirish yuzasidan ish beruvchilar sanalishlari, ya’ni mehnat munosabatlarining sub’ektlari bo‘lishlari mumkin. Davlat hokimiyati va boshqaruv organlari, davlat hokimiyati mahalliy organlarining ish beruvchi sifatida mehnat munosabat- larida ishtirok etishlari, ushbu davlat organlariga xodimlarni ishga tayinlash yoki lavozimga saylash qoidalari maxsus 26