унинг номидан меҳнат муносабатларида субъект сифатида иштирок этувчи
махсус бошқарув органи – маъмуриятнинг ҳуқуқий мақоми корхона низомида
ёки ушбу бошқарув органи ваколатлари доираси- ни белгиловчи махсус ҳужжат
(мансаб йўриқномаси)да акс этган бўлади.
Давлат корхона (муассаса, ташкилот)ларининг иш берувчи сифатидаги
ваколат доираси ва ҳуқуқий мақоми тегишли давлат органи (вазирлик, орган)
шуғулланиш учун юридик шахсларнинг ваколатли давлат органларига мурожаат қилиб, махсус рухсатнома (лицензия- лар) олишлари лозимлиги кўзда тутилган ҳолларда (масалан, банк фаолияти, транспортда ташиш хизматлари кўрсатиш, савдо- воситачилик ва бошқалар), ана шундай рухсатномага эга бўлган юридик шахсларгина ушбу фаолиятларни амалга ошириш юзасидан иш берувчилар саналишлари, яъни меҳнат муносабатларининг субъектлари бўлишлари мумкин. Давлат ҳокимияти ва бошқарув органлари, давлат ҳокимияти маҳаллий органларининг иш берувчи сифатида меҳнат муносабат- ларида иштирок этишлари, ушбу давлат органларига ходимларни ишга тайинлаш ёки лавозимга сайлаш қоидалари махсус қонун ҳужжатлари билан белгилаб қўйилади. Уларнинг иш берувчи сифатида меҳнат муносабатларидаги ҳуқуқий мақомлари ҳам ушбу органлар фаолиятига оид қонунларда белгилаб қўйилади. Масалан, Ўзбекистон Республикаси давлат солиқ ва давлат божхона хизматлари тўғрисидаги қонунларда ушбу давлат органларига хизматчиларни ишга олиш, ишдан бўшатишга оид қоидалар белгилаб қўйилган. Чет эл корхоналари, чет эл сармояси иштирок этган қўшма корхоналар Ўзбекистон Республикаси ҳудудида меҳнат ҳуқуқининг субъектлари бўла олишлари учун улар қонунда белги- ланган тартибда ваколатли органлар томонидан давлат рўйхатидан ўтказилиши лозим. Корхона ва ташкилотларнинг меҳнат ҳуқуқи субъекти сифати- даги ваколатлари ушбу корхоналарнинг мулкдорлари томонидан бевосита (хусусий корхона эгасининг ўзи томонидан) ёки у ваколат берган махсус бошқарув органи (директор, раис, бошқарув ва ҳ.к.) томонидан амалга оширилиши мумкин. Бу ҳақида корхонанинг ҳуқуқий мақомини белгиловчи асосий ҳужжат – корхона низомида батафсил ёритилган бўлади. Корхона мулкдори ваколат берган ва унинг номидан меҳнат муносабатларида субъект сифатида иштирок этувчи махсус бошқарув органи – маъмуриятнинг ҳуқуқий мақоми корхона низомида ёки ушбу бошқарув органи ваколатлари доираси- ни белгиловчи махсус ҳужжат (мансаб йўриқномаси)да акс этган бўлади. Давлат корхона (муассаса, ташкилот)ларининг иш берувчи сифатидаги ваколат доираси ва ҳуқуқий мақоми тегишли давлат органи (вазирлик, орган)
томонидан тасдиқланган меъёрий  ҳужжатда назарда тутилади.
Меҳнат кодексининг 17-моддасига биноан, иш берувчининг
асосий ҳуқуқлари қуйидагилардан иборат:
– корхонани бошқариш ва ўз ваколатлари доирасида мустақил қарорлар
қабул қилиш;
– қонун ҳужжатларига мувофиқ якка тартибдаги меҳнат шарт- номаларини
тузиш ва бекор қилиш;
– меҳнат шартномасида шарт қилиб кўрсатилган ишни лозим даражада
бажаришни ходимдан талаб қилиш;
– ўз манфаатларини ҳимоялаш учун бошқа иш берувчилар билан бирга
жамоат бирлашмалари тузиш ва бундай бирлашмаларга аъзо бўлиш кабилар.
Шу ўринда ходимлар ва иш берувчиларнинг вакиллиги ҳақида тўхталамиз.