Sana: ________
Fan: Odobnoma
Sinf: 4-,,B’’
O’qituvchi:
Mavzu: Konstitutsiyamiz – baxtimiz poydevori
Konstitutsiya alifbosi : Men O’zbekiston Respublikasi fuqarosiman.
Darsning maqsadlari:
ta limiy; Konstitutsiya-baxtimiz qomusi, Konstitutsiya — davlatning asosiy
qonuni, bolalar huquqlarining davlat tomonidan ta'minlanishi Konstitutsiya
moddalari asosida o'quvchilarga tushuntiriladi. TK2: axborot manbalari (televizor,
telefon)dan to‘g‘ri foydalana olish
tarbiyaviy; Barkamol avlodga xos odoblilik san'ati va madaniyatini o'rgatish. TK5:
milliy va umuminsoniy qadriyatlarni anglash va hurmat qilish;
rivojlantiruvchi; Dars yo'llarini topishga, o'quvchilami esa mustaqil izlanishga,
fikrlashga, o'z fikrini isbotlash va turli vaziyatlardan chiqishga o'rgatish.jarayonida
turli muammolarni hal etishga, ularning kelib chiqish sabablari, tuzatish. FK2: yon-
atrofida bo‘layotgan voqea-hodisalarga munosabat bildira oladi;
Dars turi: yangi bilim beruvchi
Dars metodi: zamonaviy
Darsning jihozi: mavzuga oid rasmlar, O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi,
4-sinf Odobnoma darsligi, AKT vositalari
Darsning bosqichlari:
№
Darsning bоsqichlari
Vaqti
I.
Tashkiliy qism.
5 daqiqa
II.
O’tilgan mavzu yuzasidan takrоrlash.
7 daqiqa
III.
Yangi mavzu bayoni.
12 daqiqa
IV.
Dam оlish daqiqasi.
3 daqiqa
V.
Yangi mavzuni mustahkamlash.
13 daqiqa
VI.
Darsga yakun yasash, o’quvchilarni rag’batlantirish.
3 daqiqa
VII.
Uyga vazifa berish, tushuntirish.
2 daqiqa
Darsning borishi:
I.Tashkiliy qism:
1.O’quvchilarning
darsga
tayyorgarliklarini
nazorat
qilib,
O’zbekiston
Respublikasi Davlat madhiyasini kuylash bilan darsni boshlaymiz
2. Darsning qoidasi bilan tanishtiraman.
- faol ishtirok etish;
- vaqtdan unumli foydalanish;
- o`zgalarni fikrini qadirlash;
- bir-birini hurmat qilish.
3. O’quvchilardan “5 tashabbusim-5 imkonim” mavzusida suhbat o’tkazaman va
she’r so’rayman:
Dunyolarni egallab,
Cho‘qqilarga chiqdik biz.
Yurtboshimiz madadkor
Qo‘llar beshta tashabbus.
Musiqa chal ,she‘rlar yoz,
Sen hohlasang rasm chiz,
Aktyor bo‘lmoqchimisan ?
Qo‘llar beshta tashabbus.
Sport bilan shug‘ullan
Boks, tennis ,suvda suz
Jismonan chiniqasan
Qo‘llar beshta tashabbus
Kompyuter asri bu
Kerakli dasturlar tuz.
Xalqqa tegsin zo‘r foydang
Qo‘llar beshta tashabbus
Kitob nurdir ilmning
Dengizida sho‘ng‘i ,suz
Boshqarasan dunyoni
Qo‘llar beshta tashabbus
Bizda hamma teng erur
Teng huquqli yigit -qiz
Bo‘sh o‘tirma tik ,pishir
Qo‘llar beshta tashabbus.
II.O'tilgan mavzuni so'rash: O'quvchilardan o'tilgan mavzuni savol-javob
shaklida so'rash. Olingan bilimlami mustahkamlash.
III.Yangi mavzuning bayoni;
Konstitutsiya davlatning ijtimoiy va siyosiy tizimini, davlat organlarining
tashkil etilishi va faoliyatini, fuqarolarning huquq va burchlarini belgilab beruvchi
Asosiy qonunidir. Bir so'z bilan aytganda, konstitutsiya hayotimizni huquqiy
jihatdan tartibga solib turadi.
O'zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi 1992- yil 8- dekabrda qabul
qilingan. U 6 bo'lim 26 bob 128 moddadan iborat.Fuqarolar, shu jumladan,
bolalarning huquq va erkinliklari Konstitutsiyamizning ikkinchi bo'limida qayd
etilgan.
Konstitutsiya — lotincha «konstitutio» — «tuzilish»,«tartib» so'zlaridan
olingan bo'lib, «belgilayman», «tasdiqlayman» degan ma'nolarni bildiradi.
Konstitutsiyada bolalarning bilim olish huquqi ham kafolatlangan.
41- moddada «Наг kim bilim olish huquqiga ega. Bepul umumiy ta'lim olish davlat
tomonidan kafolatlanadu Maktab ishlari davlat nazoratidadir», deyilgan.
Davlatimiz yosh avlodning chuqur bilim olishi uchun doimo g'amxo'rlik qiladi.
Buni keyingi yillarda yangi qurilgan va ta'mirlangan zamonaviy maktablar
misolida ko'rishimiz mumkin. Bugun biz ta'lim olayotgan maskanlar har jihatdan
qulay, shinam va yorug', barcha zarur o'quv jihozlari va kompyuterlar bilan
ta'minlangan. Bizning Konstitutsiyamiz eng insonparvar va adolatparvar qonundir.
Unda o'z huquqini himoya qila olmaydigan kishilarning manfaatlari ham tola
kafolatlangan. 45- moddada «Voyaga yetmaganlar, mehnatga layoqatsizlar va
yolg'iz keksalarning liuquqlari davlat himoyasidadir», deb yozib qo'yilgan. 2008-
yil 8- yanvarda O'zbekiston Respublikasining «Bola huquqiarining kafolatlari
to'g'risida»gi Qonuni qabul qilindi. Ushbu qonunda ham bolalarning huquqlari to'la
kafolatlangan. Yangi mavzuni mustahkamlash;
"Har qanday davlatning yuzi, obro`-
e'tibori uning Konstitusiya hisoblanadi.
Zotan, Konstitutsiya davlatni davlat,
millatni millat
sifatida dunyoga tanitadigan
qomusnomadir"
I.Karimov
Baxt qomusi
Qambar Ota
Vatanimni yashnatar
Hammaning haq-huquqi
Istiqlolning ziyosi.
Aniq bayon etilgan.
Xalqni baxtiyor etar
Halol yashash yo'llari
Erk, adolat dunyosi.
Qonun qilib bitilgan.
Ozod mamlakatimda
Doim himoyasida
Konstitutsiyam baxtim
Inson faxr, nomusi.
Vatanga sodiq bo'lib
Yashasin mustaqillik
O'sish yurakda ahdim.
Yaratgan baxt qomusi.
Konstitutsiya alifbosi : Men O’zbekiston Respublikasi fuqarosiman:
O’quvchilarga ”Men O’zbekiston fuqarosiman” mavzusini yoritib beraman.
IV.Dam olish daqiqasi:
-Mayoq bo`lding elimga,
Maqom berding tilimga.
Faxr to`ldi dilimga,
Sha`nim or-u nomusim,
G`ururimsan qomusim.
-Jamlab, tizib bir ipga,
Yo`lim solding qolipga.
Hayot tushdi tartibga,
Ahdim or-u nomusim,
Bebahoim – qomusim
V. Mavzuni mustahkamlash: o’quvchilar alifbo tartibida ”Konstetutsiya”
moddalaridan aytib o’tishadi:
Qomusimni bugun bilmoq istadim
Har moddasin dilga solmoq istadim
Qomus erur qonunlarning to’plami
Qonunlarni dildan tuymoq istadim
Qomus berdi huquqimni burchimni
Shon – shuhrati oshsin doim yurtimni
Qonunlarni agar yaxshi o’rgansam
Albat yetar, qayga cho’zsam qo’limni
A yni bir shaxs bir paytning o‘zida O‘zbekiston Respublikasi Oliy
Majlisining Qonunchilik palatasi deputati va Senati a’zosi bo‘lishi mumkin
emas. 77-moddadan.
B archa fuqarolar Konstitutsiyada belgilab qo‘yilgan burchlarini
bajaradilar. 47-modda.
D avlat fuqarolarning Konstitutsiya va qonunlarda mustahkamlangan
huquqlari va erkinliklarini ta’minlaydi. 43-modda.
F uqarolar Konstitutsiya va qonunlarga rioya etishga, boshqa kishi¬larning
huquqlari, erkinliklari, sha’ni va qadr-qimmatini hurmat qilishga majburdirlar. 48-
modda.
H amma uchun vijdon erkinligi kafolatlanadi. Har bir inson xohlagan dinga
e’tiqod qilish yoki hech qaysi dinga e’tiqod qilmaslik huquqiga ega. Diniy
qarashlarni majburan singdirishga yo‘l qo‘yilmaydi. 31-modda.
I mtiyozlar faqat qonun bilan belgilanib qo‘yiladi hamda ijtimoiy adolat
prinsiplariga mos bo‘lishi shart. 18-moddadan.
J amoat birlashmalarini tarqatib yuborish, ular faoliyatini taqiqlab yoki
cheklab qo‘yish faqat sud qarori asosidagina amalga oshiriladi. 62-modda.
K onstitutsiyaviy tuzumni zo‘rlik bilan o‘zgartirishni maqsad qilib
qo‘yuvchi, Respublikaning suvereniteti, yaxlitligi va xavfsizligiga, fuqarolarning
konstitutsiyaviy huquq va erkinliklariga qarshi chiquvchi, urushni, ijtimoiy, milliy,
irqiy va diniy adovatni targ‘ib qiluvchi, xalqning sog‘lig‘i va ma’naviyatiga
tajovuz qiluvchi, shuningdek, harbiylashtirilgan birlashmalarning, milliy va diniy
ruhdagi siyosiy partiyalarning hamda jamoat birlashmalarining tuzilishi va
faoliyati taqiqlanadi. Maxfiy jamiyatlar va uyushmalar tuzish taqiqlanadi. 57-
modda.
M ulkdor mulkiga o‘z xohishicha egalik qiladi, undan foydalanadi va
tasarruf etadi. Mulkdan foydalanish ekologik muhitga zarar yetkazmasligi,
fuqarolar, shaxslar va davlatning huquqlarini hamda qonun bilan qo‘riqlanadigan
manfaatlarini buzmasligi shart. 54-modda.
O ila jamiyatning asosiy bo‘g‘inidir hamda jamiyat va davlat muhofazasida
bo‘lish huquqiga ega. Nikoh tomon¬larning ixtiyoriy roziligi va teng huquqliligiga
asoslanadi. 63-modda.
P rokuratura organlarining yagona markazlashtirilgan tizimiga O‘zbekiston
Respublikasining Bosh prokurori boshchilik qiladi. Qoraqalpog‘iston
Respublikasining Prokurori O‘zbekiston Respublikasining Bosh prokurori bilan
kelishilgan holda Qoraqalpog‘iston Respublikasining oliy vakillik organi
tomonidan tayinlanadi. Viloyatlarning prokurorlari, tuman va shahar prokurorlari
O‘zbekiston Respublikasining Bosh prokurori tomonidan tayinlanadi. O‘zbekiston
Respublikasi Bosh prokurorining, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Prokurorining,
viloyat, tuman va shahar prokurorlarining vakolat muddati — besh yil. 119-
modda.
Q oraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar, Toshkent shahrining
chegaralarini o‘zgartirish, shuningdek, viloyatlar, shaharlar, tumanlar tashkil qilish
va ularni tugatish O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining roziligi bilan amalga
oshiriladi. 69-modda.
R espublika davlatning, xalqning oliy manfaatlari, farovonligi va
xavfsizligini ta’minlash maqsadida ittifoqlar tuzishi, hamdo‘stliklarga va boshqa
davlatlararo tuzilmalarga kirishi va ulardan ajralib chiqishi mumkin. 17-
moddadan.
S ud hokimiyati chiqargan hujjatlar barcha davlat organlari, jamoat
birlashmalari, korxonalar, muassa¬salar, tashkilotlar, mansabdor shaxslar va
fuqarolar uchun majburiydir. 114-modda.
T uman va shaharlarning hokimlari tegishli viloyat hokimi tomonidan
tayinlanadi va lavozimidan ozod qilinadi hamda tegishli xalq deputatlari Kengashi
tomonidan tasdiqlanadi. 102-moddadan.
V akolati tugashi munosabati bilan iste’foga chiqqan Prezident umrbod
Senat a’zosi lavozimini egallaydi. 97-modda.
X otin-qizlar va erkaklar teng huquqlidirlar. 46-modda.
Y er, yer osti boyliklari, suv, o‘simlik va hayvonot dunyosi hamda boshqa
tabiiy zaxiralar umummilliy boylikdir, ulardan oqilona foydalanish zarur va ular
davlat muhofazasidadir. 55-modda.
O‘ zbekiston Respublikasining davlat tili o‘zbek tilidir. O‘zbekiston
Respublikasi o‘z hududida istiqomat qiluvchi barcha millat va elatlarning tillari,
urf-odatlari va an’analari hurmat qilinishini ta’minlaydi, ularning rivojlanishi
uchun sharoit yaratadi. 4-modda.
Sh aharcha, qishloq va ovullarda, shuningdek, ular tarkibidagi mahallalarda
hamda shaharlardagi mahallalarda fuqarolarning yig‘inlari o‘zini o‘zi boshqarish
organlari bo‘lib, ular ikki yarim yil muddatga raisni (oqsoqolni) va uning
maslahatchilarini saylaydi. O‘zini o‘zi boshqarish organlarini saylash tartibi,
faoliyatini tashkil etish hamda vakolat doirasi qonun bilan belgilanadi. 105-
modda.
VI.Darsni yakunlash va o’quvchilarni baholash:
Quyidagi savollar bilan o’quvchilarga murojaat qilaman:
1.Bugungi darsimiz sizga yoqdimi?
2.Konstetutsiyamiz haqida nimalarni bilib oldingiz?
O’quvchilarning javoblarini umumlashtirib, darsga xulosa yasayman. Dars
davomida faol ishtirok etgan o’quvchilarni rag’batlantirib, baholarini e’lon qilaman
VII.Uyga vazifa: Qambar Otaning «Baxt qomusi» she'rini yod oling
Quyidagi savol va topshiriqlarni bajarib kelish vazifasini beraman
1.Konstitutsiya so'zi qanday ma'nolarni anglatadi?
2.O'zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi qachon qabul qilingan?
3.Konstitutsiyada belgilangan qanday huquqlaringizdan foydalanmoqdasiz?
4.Bugun yurtimizda bolalarning baxtli yashashi, bilim olishi uchun yaratilgan
sharoitlar haqida so'zlab bering.
Fоydalanilgan adabiyotlar
1. 4-sinf odobnoma darsligi
2. 4-sinf o’quvchilari uchun qo’shimcha tоpshiriqlar kitоbi
3. www.ziyonet.uzsayti
4. www.google.uz pоrtali