ODOBNOMA FANIDAN YOZGAN BIR SOATLIK

Yuklangan vaqt

2024-03-08

Yuklab olishlar soni

1

Sahifalar soni

7

Faytl hajmi

3,3 MB


 
Sana: ________ 
Fan:  Odobnoma 
Sinf: 4-,,B’’   
O’qituvchi:  
Mavzu: Konstitutsiyamiz – baxtimiz poydevori 
Konstitutsiya alifbosi : Men O’zbekiston  Respublikasi  fuqarosiman. 
Darsning maqsadlari: 
 ta limiy; Konstitutsiya-baxtimiz qomusi, Konstitutsiya — davlatning asosiy 
qonuni, bolalar huquqlarining davlat tomonidan ta'minlanishi Konstitutsiya 
moddalari asosida o'quvchilarga tushuntiriladi. TK2: axborot manbalari (televizor, 
telefon)dan to‘g‘ri foydalana olish  
tarbiyaviy; Barkamol avlodga xos odoblilik san'ati va madaniyatini o'rgatish. TK5: 
milliy va umuminsoniy qadriyatlarni anglash va hurmat qilish; 
rivojlantiruvchi; Dars yo'llarini topishga, o'quvchilami esa mustaqil izlanishga, 
fikrlashga, o'z fikrini isbotlash va turli vaziyatlardan chiqishga o'rgatish.jarayonida 
turli muammolarni hal etishga, ularning kelib chiqish sabablari, tuzatish. FK2: yon-
atrofida bo‘layotgan voqea-hodisalarga munosabat bildira oladi; 
Dars turi: yangi bilim beruvchi 
Dars metodi: zamonaviy 
 Darsning jihozi: mavzuga oid rasmlar, O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi, 
4-sinf Odobnoma darsligi, AKT vositalari 
Darsning bosqichlari: 
№ 
Darsning bоsqichlari 
Vaqti 
I. 
Tashkiliy qism. 
5 daqiqa 
II. 
O’tilgan mavzu yuzasidan takrоrlash. 
7 daqiqa 
III. 
Yangi mavzu bayoni. 
12 daqiqa 
IV. 
Dam оlish daqiqasi. 
3 daqiqa 
V. 
Yangi mavzuni mustahkamlash. 
13 daqiqa 
VI. 
Darsga yakun yasash, o’quvchilarni rag’batlantirish. 
3 daqiqa 
VII. 
Uyga vazifa berish, tushuntirish. 
2 daqiqa 
Darsning borishi: 
I.Tashkiliy qism: 
1.O’quvchilarning 
darsga 
tayyorgarliklarini 
nazorat 
qilib, 
O’zbekiston 
Respublikasi Davlat madhiyasini kuylash bilan darsni boshlaymiz 
2. Darsning qoidasi bilan tanishtiraman.  
- faol ishtirok etish;  
- vaqtdan unumli  foydalanish;  
- o`zgalarni  fikrini qadirlash;  
- bir-birini hurmat qilish. 
 
3. O’quvchilardan  “5 tashabbusim-5 imkonim” mavzusida suhbat o’tkazaman va 
she’r so’rayman: 
Sana: ________ Fan: Odobnoma Sinf: 4-,,B’’ O’qituvchi: Mavzu: Konstitutsiyamiz – baxtimiz poydevori Konstitutsiya alifbosi : Men O’zbekiston Respublikasi fuqarosiman. Darsning maqsadlari: ta limiy; Konstitutsiya-baxtimiz qomusi, Konstitutsiya — davlatning asosiy qonuni, bolalar huquqlarining davlat tomonidan ta'minlanishi Konstitutsiya moddalari asosida o'quvchilarga tushuntiriladi. TK2: axborot manbalari (televizor, telefon)dan to‘g‘ri foydalana olish tarbiyaviy; Barkamol avlodga xos odoblilik san'ati va madaniyatini o'rgatish. TK5: milliy va umuminsoniy qadriyatlarni anglash va hurmat qilish; rivojlantiruvchi; Dars yo'llarini topishga, o'quvchilami esa mustaqil izlanishga, fikrlashga, o'z fikrini isbotlash va turli vaziyatlardan chiqishga o'rgatish.jarayonida turli muammolarni hal etishga, ularning kelib chiqish sabablari, tuzatish. FK2: yon- atrofida bo‘layotgan voqea-hodisalarga munosabat bildira oladi; Dars turi: yangi bilim beruvchi Dars metodi: zamonaviy Darsning jihozi: mavzuga oid rasmlar, O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi, 4-sinf Odobnoma darsligi, AKT vositalari Darsning bosqichlari: № Darsning bоsqichlari Vaqti I. Tashkiliy qism. 5 daqiqa II. O’tilgan mavzu yuzasidan takrоrlash. 7 daqiqa III. Yangi mavzu bayoni. 12 daqiqa IV. Dam оlish daqiqasi. 3 daqiqa V. Yangi mavzuni mustahkamlash. 13 daqiqa VI. Darsga yakun yasash, o’quvchilarni rag’batlantirish. 3 daqiqa VII. Uyga vazifa berish, tushuntirish. 2 daqiqa Darsning borishi: I.Tashkiliy qism: 1.O’quvchilarning darsga tayyorgarliklarini nazorat qilib, O’zbekiston Respublikasi Davlat madhiyasini kuylash bilan darsni boshlaymiz 2. Darsning qoidasi bilan tanishtiraman. - faol ishtirok etish; - vaqtdan unumli foydalanish; - o`zgalarni fikrini qadirlash; - bir-birini hurmat qilish. 3. O’quvchilardan “5 tashabbusim-5 imkonim” mavzusida suhbat o’tkazaman va she’r so’rayman:
 
Dunyolarni egallab, 
Cho‘qqilarga chiqdik biz. 
Yurtboshimiz madadkor 
Qo‘llar beshta tashabbus. 
 
Musiqa chal ,she‘rlar yoz, 
Sen hohlasang rasm chiz, 
Aktyor bo‘lmoqchimisan ? 
Qo‘llar beshta tashabbus. 
 
Sport bilan shug‘ullan 
Boks, tennis ,suvda suz 
Jismonan chiniqasan 
Qo‘llar beshta tashabbus 
 
Kompyuter asri bu 
Kerakli dasturlar tuz. 
Xalqqa tegsin zo‘r foydang 
Qo‘llar beshta tashabbus 
Kitob nurdir ilmning 
Dengizida sho‘ng‘i ,suz 
Boshqarasan dunyoni 
Qo‘llar beshta tashabbus 
 
Bizda hamma teng erur 
Teng huquqli yigit -qiz 
Bo‘sh o‘tirma tik ,pishir 
Qo‘llar beshta tashabbus. 
II.O'tilgan mavzuni so'rash: O'quvchilardan o'tilgan mavzuni savol-javob 
shaklida so'rash. Olingan bilimlami mustahkamlash.  
III.Yangi mavzuning bayoni; 
Konstitutsiya davlatning ijtimoiy va siyosiy tizimini, davlat organlarining 
tashkil etilishi va faoliyatini, fuqarolarning huquq va burchlarini belgilab beruvchi 
Asosiy qonunidir. Bir so'z bilan aytganda, konstitutsiya hayotimizni huquqiy 
jihatdan tartibga solib turadi. 
Dunyolarni egallab, Cho‘qqilarga chiqdik biz. Yurtboshimiz madadkor Qo‘llar beshta tashabbus. Musiqa chal ,she‘rlar yoz, Sen hohlasang rasm chiz, Aktyor bo‘lmoqchimisan ? Qo‘llar beshta tashabbus. Sport bilan shug‘ullan Boks, tennis ,suvda suz Jismonan chiniqasan Qo‘llar beshta tashabbus Kompyuter asri bu Kerakli dasturlar tuz. Xalqqa tegsin zo‘r foydang Qo‘llar beshta tashabbus Kitob nurdir ilmning Dengizida sho‘ng‘i ,suz Boshqarasan dunyoni Qo‘llar beshta tashabbus Bizda hamma teng erur Teng huquqli yigit -qiz Bo‘sh o‘tirma tik ,pishir Qo‘llar beshta tashabbus. II.O'tilgan mavzuni so'rash: O'quvchilardan o'tilgan mavzuni savol-javob shaklida so'rash. Olingan bilimlami mustahkamlash. III.Yangi mavzuning bayoni; Konstitutsiya davlatning ijtimoiy va siyosiy tizimini, davlat organlarining tashkil etilishi va faoliyatini, fuqarolarning huquq va burchlarini belgilab beruvchi Asosiy qonunidir. Bir so'z bilan aytganda, konstitutsiya hayotimizni huquqiy jihatdan tartibga solib turadi.
 
 O'zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi 1992- yil 8- dekabrda qabul 
qilingan. U 6 bo'lim 26 bob 128 moddadan iborat.Fuqarolar, shu jumladan, 
bolalarning huquq va erkinliklari Konstitutsiyamizning ikkinchi bo'limida qayd 
etilgan. 
Konstitutsiya — lotincha «konstitutio» — «tuzilish»,«tartib» so'zlaridan 
olingan bo'lib, «belgilayman», «tasdiqlayman» degan ma'nolarni bildiradi. 
Konstitutsiyada  bolalarning  bilim  olish  huquqi  ham  kafolatlangan.  
41- moddada «Наг kim bilim olish huquqiga ega. Bepul umumiy ta'lim olish davlat 
tomonidan kafolatlanadu Maktab ishlari davlat nazoratidadir», deyilgan. 
Davlatimiz yosh avlodning chuqur bilim olishi uchun doimo g'amxo'rlik qiladi. 
Buni keyingi yillarda yangi qurilgan va ta'mirlangan zamonaviy maktablar 
misolida ko'rishimiz mumkin. Bugun biz  ta'lim olayotgan maskanlar har jihatdan 
qulay, shinam va yorug', barcha zarur o'quv jihozlari va kompyuterlar bilan 
ta'minlangan.  Bizning Konstitutsiyamiz eng insonparvar va adolatparvar qonundir. 
Unda o'z huquqini himoya qila olmaydigan kishilarning manfaatlari ham tola 
kafolatlangan. 45- moddada «Voyaga yetmaganlar, mehnatga layoqatsizlar va 
yolg'iz keksalarning liuquqlari davlat himoyasidadir», deb yozib qo'yilgan. 2008- 
yil 8- yanvarda O'zbekiston Respublikasining «Bola huquqiarining kafolatlari 
to'g'risida»gi Qonuni qabul qilindi. Ushbu qonunda ham bolalarning huquqlari to'la 
kafolatlangan. Yangi mavzuni mustahkamlash;  
"Har qanday davlatning yuzi, obro`-
e'tibori uning Konstitusiya hisoblanadi.
Zotan, Konstitutsiya davlatni davlat, 
millatni millat
sifatida dunyoga tanitadigan
qomusnomadir"
I.Karimov
 
O'zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi 1992- yil 8- dekabrda qabul qilingan. U 6 bo'lim 26 bob 128 moddadan iborat.Fuqarolar, shu jumladan, bolalarning huquq va erkinliklari Konstitutsiyamizning ikkinchi bo'limida qayd etilgan. Konstitutsiya — lotincha «konstitutio» — «tuzilish»,«tartib» so'zlaridan olingan bo'lib, «belgilayman», «tasdiqlayman» degan ma'nolarni bildiradi. Konstitutsiyada bolalarning bilim olish huquqi ham kafolatlangan. 41- moddada «Наг kim bilim olish huquqiga ega. Bepul umumiy ta'lim olish davlat tomonidan kafolatlanadu Maktab ishlari davlat nazoratidadir», deyilgan. Davlatimiz yosh avlodning chuqur bilim olishi uchun doimo g'amxo'rlik qiladi. Buni keyingi yillarda yangi qurilgan va ta'mirlangan zamonaviy maktablar misolida ko'rishimiz mumkin. Bugun biz ta'lim olayotgan maskanlar har jihatdan qulay, shinam va yorug', barcha zarur o'quv jihozlari va kompyuterlar bilan ta'minlangan. Bizning Konstitutsiyamiz eng insonparvar va adolatparvar qonundir. Unda o'z huquqini himoya qila olmaydigan kishilarning manfaatlari ham tola kafolatlangan. 45- moddada «Voyaga yetmaganlar, mehnatga layoqatsizlar va yolg'iz keksalarning liuquqlari davlat himoyasidadir», deb yozib qo'yilgan. 2008- yil 8- yanvarda O'zbekiston Respublikasining «Bola huquqiarining kafolatlari to'g'risida»gi Qonuni qabul qilindi. Ushbu qonunda ham bolalarning huquqlari to'la kafolatlangan. Yangi mavzuni mustahkamlash; "Har qanday davlatning yuzi, obro`- e'tibori uning Konstitusiya hisoblanadi. Zotan, Konstitutsiya davlatni davlat, millatni millat sifatida dunyoga tanitadigan qomusnomadir" I.Karimov
Baxt qomusi 
                                    
 
 
 
 
 
    Qambar Ota 
Vatanimni yashnatar 
 
 
Hammaning haq-huquqi 
Istiqlolning ziyosi.  
 
          Aniq bayon etilgan. 
Xalqni baxtiyor etar 
 
 
Halol yashash yo'llari 
Erk, adolat dunyosi. 
 
 
Qonun qilib bitilgan. 
Ozod mamlakatimda 
 
 
Doim himoyasida 
Konstitutsiyam baxtim  
          Inson faxr, nomusi. 
Vatanga sodiq bo'lib 
 
 
Yashasin mustaqillik 
O'sish yurakda ahdim. 
 
         Yaratgan baxt qomusi. 
Konstitutsiya alifbosi : Men O’zbekiston  Respublikasi  fuqarosiman: 
O’quvchilarga ”Men O’zbekiston fuqarosiman” mavzusini yoritib beraman. 
IV.Dam olish daqiqasi: 
-Mayoq bo`lding elimga, 
Maqom berding tilimga. 
Faxr to`ldi dilimga, 
Sha`nim or-u nomusim, 
G`ururimsan qomusim. 
-Jamlab, tizib bir ipga, 
Yo`lim solding qolipga. 
Hayot tushdi tartibga, 
Ahdim or-u nomusim, 
Bebahoim – qomusim 
V. Mavzuni mustahkamlash: o’quvchilar alifbo tartibida   ”Konstetutsiya”  
moddalaridan aytib o’tishadi: 
Qomusimni bugun bilmoq istadim 
Har moddasin dilga solmoq istadim 
Qomus erur qonunlarning to’plami 
Qonunlarni dildan tuymoq istadim 
 
Qomus berdi huquqimni burchimni 
Shon – shuhrati oshsin doim yurtimni 
Qonunlarni agar yaxshi o’rgansam 
Albat yetar, qayga cho’zsam qo’limni 
 
A yni bir shaxs bir paytning o‘zida O‘zbekiston Respublikasi Oliy 
Majlisining Qonunchilik palatasi deputati va Senati a’zosi bo‘lishi mumkin 
emas. 77-moddadan.  
 
           B archa fuqarolar Konstitutsiyada belgilab qo‘yilgan burchlarini 
bajaradilar. 47-modda.  
 
           D avlat fuqarolarning Konstitutsiya va qonunlarda mustahkamlangan 
Baxt qomusi Qambar Ota Vatanimni yashnatar Hammaning haq-huquqi Istiqlolning ziyosi. Aniq bayon etilgan. Xalqni baxtiyor etar Halol yashash yo'llari Erk, adolat dunyosi. Qonun qilib bitilgan. Ozod mamlakatimda Doim himoyasida Konstitutsiyam baxtim Inson faxr, nomusi. Vatanga sodiq bo'lib Yashasin mustaqillik O'sish yurakda ahdim. Yaratgan baxt qomusi. Konstitutsiya alifbosi : Men O’zbekiston Respublikasi fuqarosiman: O’quvchilarga ”Men O’zbekiston fuqarosiman” mavzusini yoritib beraman. IV.Dam olish daqiqasi: -Mayoq bo`lding elimga, Maqom berding tilimga. Faxr to`ldi dilimga, Sha`nim or-u nomusim, G`ururimsan qomusim. -Jamlab, tizib bir ipga, Yo`lim solding qolipga. Hayot tushdi tartibga, Ahdim or-u nomusim, Bebahoim – qomusim V. Mavzuni mustahkamlash: o’quvchilar alifbo tartibida ”Konstetutsiya” moddalaridan aytib o’tishadi: Qomusimni bugun bilmoq istadim Har moddasin dilga solmoq istadim Qomus erur qonunlarning to’plami Qonunlarni dildan tuymoq istadim Qomus berdi huquqimni burchimni Shon – shuhrati oshsin doim yurtimni Qonunlarni agar yaxshi o’rgansam Albat yetar, qayga cho’zsam qo’limni A yni bir shaxs bir paytning o‘zida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasi deputati va Senati a’zosi bo‘lishi mumkin emas. 77-moddadan. B archa fuqarolar Konstitutsiyada belgilab qo‘yilgan burchlarini bajaradilar. 47-modda. D avlat fuqarolarning Konstitutsiya va qonunlarda mustahkamlangan