rossiyalik olimlarning qarashlariga tayanadi. Biroq ularning birontasi bu
tushunchani aynan Arastu ilk bor ilmiy, siyosiy-falsafiy adabiyotlarga iste’molga
kiritgan degan fikrni aytishmagan. Faqat Arastuning davlat fuqarolarining o‘z
5 Нерсесянц В. С. Платон. М.: Юрид. Лит., 1984. С. 59 (Из истории политической и правовой мўсли)
6 Шарифхўжаев М. Ўзбекистонда очиқ фуқаролик жамиятининг шаклланиши. – Т.: “Шарқ”, 2003й. 16 бет
ishi bilan shug‘ullanishidan va o‘zgalarning ishlariga aralashmasligi “hech kim o‘zganing molini egallab olmasligini va o‘z molidan mahrum bo‘lmasligini” talab etadi. Binobarin, polis va qonunlarning o‘zaro aloqasi hamda birligi Aflotun (Platon) butun siyosiy falsafasining muhim tamoyili hisoblanadi. “Men, - deb yozgan Platon, - qonun kuchga ega bo‘lmagan va kimningdir hokimiyati ostida bo‘lgan davlatning halokati yaqinligini ko‘raman. qonun hukmdorlar ustidan hoqon, hukmdorlar esa uning quli bo‘lgan joyda men davlat qutqariladi hamda xudolar davlat orqali barcha narsani in’om etadi, deb hisoblayman” (Zakono‘, 715 s «Qonunlar»5). Aflotun fuqarolik jamiyatining ma’naviy asos belgisi va mezoni bo‘lgan inson komilligi masalasini ham qonun bilan bog‘liqligini ko‘rsatadi. U qonunlar to‘g‘risidagi fanni juda yuksakka qo‘yadi. “Chunki barcha fanlar ichida qonunlar to‘g‘risidagi fan insonlarni barchasidan ko‘proq kamolga yetkazadi”. Binobarin, “fuqarolik jamiyati” tushunchasi huquq bilan bevosita bog‘liqdir. Demak, “fuqarolik jamiyati”ning dastlabki shakl-shamoillari antik davr ijtimoiy-siyosiy qarashlarida o‘zining chuqur ifodasini topgan bo‘lsa-da, lekin ular fuqarolik jamiyati tushunchasini davlat tushunchasi bilan bog‘liq holda tushunganlar. Shuning uchun ham qadimgi dunyo mutafakkirlarining “fuqarolik jamiyati” tushunchasi haqidagi fikrlaridagi alohida holat u yoki bu tarzda davlatni takomillashtirish (usiz bu jamiyat yashay olmaydi), huquq va qonun rolini yuksaltirish muammolari bilan bog‘lab ko‘rsatganliklarida ko‘rinadi. Aflotunning Eydos (davlat g‘oyasi) nazariyasi shunga xizmat qilgan. “Odatda, fuqarolik jamiyati xususida gap ketganda, qadimgi Yunon faylasufi Arastu fikrlariga tayaniladi. Darhaqiqat, bu tushuncha Arastu tomonidan ilk bor ilmiy va siyosiy iste’molga kiritilgan edi. U fuqarolik jamiyatini siyosiy qurilishning ma’lum shakli orqali bir-birlari bilan bog‘langan erkin va teng huquqli fuqarolar uyushmasi sifatida harakterlagan edi”.6 Muallif o‘zining fikrlarini isbotlash maqsadida bir qator rossiyalik olimlarning qarashlariga tayanadi. Biroq ularning birontasi bu tushunchani aynan Arastu ilk bor ilmiy, siyosiy-falsafiy adabiyotlarga iste’molga kiritgan degan fikrni aytishmagan. Faqat Arastuning davlat fuqarolarining o‘z 5 Нерсесянц В. С. Платон. М.: Юрид. Лит., 1984. С. 59 (Из истории политической и правовой мўсли) 6 Шарифхўжаев М. Ўзбекистонда очиқ фуқаролик жамиятининг шаклланиши. – Т.: “Шарқ”, 2003й. 16 бет