takomillashtirish; jinoyatchilikka qarshi kurashish va huquqbuzarliklarning oldini
olish tizimini takomillashtirish; sud-huquq tizimida qonuniylikni yanada
mustahkamlash; yuridik yordam va xizmat ko‘rsatish tizimini takomillashtirish
masalalari muhim o‘rin olgan.
16 axborot, me’yoriy-huquqiy asoslar tizimini takomillashtirish, aholini favqulodda vaziyatlardan xabardor qilish tizimini tashkil etish va rivojlantirish, Orol fojiasining oqibatlarini yumshatish, shuningdek, millatlararo munosabatlar sohasidagi siyosatning ustuvor yo‘nalishlari kontseptsiyasini hamda diniy sohadagi davlat siyosati kontseptsiyasini ishlab chiqish nazarda tutilmoqda. Harakatlar strategiyasida millatlararo totuvlik hamda diniy bag‘rikenglikni ta’minlash masalasiga keng o‘rin berilgani bejiz emas. Chunki Bosh qomusimizning 18-moddasida qayd etilganidek, O‘zbekiston Respublikasida barcha fuqarolar bir xil huquq va erkinliklarga ega bo‘lib, jinsi, irqi, millati, tili, dini, ijtimoiy kelib chiqishi, e’tiqodi, shaxsiy va ijtimoiy mavqeidan qat’i nazar qonun oldida tengdirlar. Bugun yurtimizda 130 dan ortiq turli millat va elat vakillari o‘zaro inoq, do‘st bo‘lib yashab kelmoqda. Millatlararo totuvlik qaror topgan jamiyatda esa tinchlik va farovonlik bo‘ladi, shu yurtning barcha fuqarosi bir zamin, bir Vatanda olijanob g‘oya va niyatlar yo‘lida hamkor va hamjihat bo‘lib harakat qiladi. 2017−2021 yillarga mo‘ljallangan O‘zbekistonni rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi beshta ustuvor yo‘nalishdan iborat. Ular: Birinchisi - Davlat va jamiyat qurilishi tizimini takomillashtirishning ustuvor yo‘nalishlari. Unda asosiy masala sifatida demokratik islohotlarni chuqurlashtirish va mamlakatni modernizatsiya qilishda Oliy Majlis palatalari, siyosiy partiyalarning rolini yanada kuchaytirish; davlat boshqaruvi tizimini isloh qilish; jamoatchilik boshqaruvi tizimini takomillashtirish vazifalariga alohida e’tibor qaratilgan. Ikkinchisi - Qonun ustuvorligini ta’minlash va sud-huquq tizimini yanada isloh qilishning ustuvor yo‘nalishlari. Unda sud hokimiyatining chinakam mustaqilligini ta’minlash, sudning nufuzini oshirish, sud tizimini demokratlashtirish va takomillashtirish; fuqarolarning huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilish kafolatlarini ta’minlash; ma’muriy, jinoyat, fuqarolik va xo‘jalik qonunchiligini takomillashtirish; jinoyatchilikka qarshi kurashish va huquqbuzarliklarning oldini olish tizimini takomillashtirish; sud-huquq tizimida qonuniylikni yanada mustahkamlash; yuridik yordam va xizmat ko‘rsatish tizimini takomillashtirish masalalari muhim o‘rin olgan.
Uchinchisi - Iqtisodiyotni rivojlantirish va liberallashtirishning ustuvor yo‘nalishari.