tartibga soluvchi normalar o’z aksini topdi. Vazirlar Mahkamasi mamlakatda ijro
hokimiyatini amalga oshirishi, Bosh vazir esa Vazirlar Mahkamasi Raisiga xos
bo’lgan funksiyalarni bajarishi Konstitutsiyada belgilab qo’yildi. Demak, bu
qiladi. Bunda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining butun tarkibi Bosh vazir bilan birga iste’foga chiqadi. Ma’lumki, “jamiyat taraqqiyoti ko’p jihatdan hokimiyatni to’g’ri tashkil qilishga, boshqaruvda eng samarali vositalardan foydalanishga bog’liq”. Albatta, mamlakatimiz rahbariyati tomonidan ijro hokimiyati faoliyatini isloh qilish orqali uning vakolatlari, mas’uliyati va davlat hokimiyati tizimidagi mavqeini oshirishga qaratilgan islohotlarning izchillik bilan amalga oshirilayotganligi, tarixiy tajriba va milliy davlatchilik an’analarini hisobga olgan holda hokimiyatning to’g’ri tashkil qilinayotganligi haqida xulosaga kelishga asos bo’ladi. O’zbekistonda davlat hokimiyati va boshqaruvini demokratlashtirish sharoitida Vazirlar Mahkamasi vakolatlari va mas’uliyatining kengayishiga oid munosabatlar o’rganilar ekan, mamlakatimizda 2002 - yil 27 - yanvarda o’tkazilgan umumxalq referendumining huquqiy, siyosiy va tarixiy ahamiyatini esdan chiqarmasligimiz zarur. Chunki ushbu referendum mamlakatimizda bevosita demokratiyaning muhim amaliy ifodasi bo’lib, uning natijasida milliy parlamentimiz bikameral tizimda qayta shakllantirildi, davlat rahbarining maqomi takomillashtirilib, Vazirlar Mahkamasining, jumladan, Bosh vazirning vakolatlari va mas’uliyati ortdi. 2003 - yil 24 - apreldagi “O’zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasiga o’zgartirishlar va qo’shimchalar kiritish to’g’risida”gi Qonunga ko’ra, Vazirlar Mahkamasining Raisi lavozimining tugatilishi Prezidentning aynan davlat boshlig’i sifatidagi maqomini yorqin namoyon qilib, o’z - o’zidan Hukumat faoliyatiga rahbarlik qiluvchi shaxs - Bosh vazirning ijro hokimiyatidagi rolini, shu bilan birga butun Vazirlar Mahkamasining davlat hokimiyati tizimidagi mavqeini yuksalishiga xizmat qildi. Konstitutsiyaning hukumat faoliyatiga oid 98 - moddasining yangi tahririda, Vazirlar Mahkamasining konstitutsiyaviy maqomi va tarkibi, uning shakllantirilish tartibi, Bosh vazirning vazifa va vakolatlari, Prezidentning Vazirlar Mahkamasi faoliyatidagi ishtirokining ayrim jihatlari hamda ushbu organning ikki taraflama javobgarligi masalalarini tartibga soluvchi normalar o’z aksini topdi. Vazirlar Mahkamasi mamlakatda ijro hokimiyatini amalga oshirishi, Bosh vazir esa Vazirlar Mahkamasi Raisiga xos bo’lgan funksiyalarni bajarishi Konstitutsiyada belgilab qo’yildi. Demak, bu