6 O'zbekiston Respublikasi Presidentining Farmoni «Axborot sohasi va ommaviy kommunikatsiyalarni yanada
rivojlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida». https://lex.uz/docs/-4188795
Natijada, hatto professional ommaviy axborot vositalari ham e'tiborni jalb qilish va o'z o'quvchisini topish qiyin bo'lgan boy ma'lumot bazasi shakllantirildi. Yangi sharoitda ijod erkinligi bilan bir qatorda kasbiy mahoratni, eng qiziqarli voqealarni topibgina qolmay, ularni zamon talablari asosida tomoshabinlarga taqdim etish qobiliyatini ham oshirish zarur. Sensatsiya va samaradorlikka erishish uchun taqdim etilgan ma'lumotlarning ishonchliligini unutmaslik kerak. Davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari faoliyati ustidan jamoatchilik nazoratini amalga oshirishda ommaviy axborot vositalarining roli ortib borayotgani ham alohida mas’uliyat yuklaydi. Ommaviy axborot vositalari jamoatchilik fikrini manipulyatsiya qilish vositasi emas, balki jamiyat va hukumat o‘rtasida ko‘prik vazifasini o‘taydi, degan tushuncha kasbiy etika va majburiyatlarga asoslanishi kerak. Keyingi yillarda mamlakatimizda ommaviy axborot vositalarining huquq va vakolatlarini, faoliyati kafolatlarini ta’minlovchi qator me’yoriy-huquqiy hujjatlar ishlab chiqildi. Masalan, ommaviy axborot vositalari faoliyatini yanada erkinlashtirish va jurnalistlar huquqlarini ta’minlash doirasida 2018-yil 18-aprelda “Ommaviy axborot vositalari to‘g‘risida”gi 4 va "Jurnalistning kasbiy faoliyatini himoya qilish to'g'risida" gi 5qonunlarga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritildi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019-yil 2-fevraldagi “Axborot sohasi va ommaviy kommunikatsiyalarni yanada rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 6 PF-5653-son Farmoni bilan Prezident Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi Oʻzbekiston Matbuot va axborot agentligi negizida Oʻzbekiston Respublikasi (OIM) tashkil etildi. 2019-yil 14-sentabr kuni axborot sohasidagi dolzarb masalalar yuzasidan jamoatchilik fikrini shakllantirishda jamoat tashkilotlarining ahamiyatini oshirish 4 O'zbekiston Respublikasi qonuni “Ommaviy axborot vositalari to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonuniga o‘zgarish va qo‘shimchalar kiritish haqida. https://lex.uz/uz/docs/1106870?ONDATE=19.04.2018 5 O'zbekiston Respublikasining qonuni «Jurnalistlik faoliyatini himoya qilish to‘g‘risida». https://lex.uz/ru/docs/- 9540?ONDATE=21.04.2021 6 O'zbekiston Respublikasi Presidentining Farmoni «Axborot sohasi va ommaviy kommunikatsiyalarni yanada rivojlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida». https://lex.uz/docs/-4188795
maqsadida mamlakatimiz parlamenti huzurida Axborot sohasi va ommaviy
kommunikatsiyalarni rivojlantirish bo‘yicha Jamoatchilik kengashi tuzildi.