ega ekanligini “to‘g’ri” tushunishga yordam berish uchun atayin tashkil etilgan tadbir
edi. Go‘yo ana shu bahs jarayonida bu tarixiy hodisaga Markscha – Lenincha baho
berilgan bo‘lib, unda ko‘p millatli Rossiya imperiyasi hayotida rus xalqning mahalliy
22 boshlanib ketdi. xususan, O‘rta Osiyoning Rossiya tarkibiga kiritilishi masalasi kuchaydi. O‘rta Osiyo tarixchilari markazdagi ilmiy institutlar olimlari bilan hamkorlikda ko‘p tomli umumlashtiruvchi tadqiqotlarni nashr ettirishga xuddi o‘sha yillari kirishdilar.1947 yilda “O‘zbekiston xalqlari tarixi” ning birinchi nashri chiqdi. Uning ikkinchi jildida Turkistonni bosib olinishi oqibatlariga bog’liq voqealar bayon etilgan. Keyinchalik S.Rajabov da’vo qilganidek, “asar mualliflari Turkistonning Rossiyaga qo‘shilishi arafasidagi ijtimoiy-iqtisodiy va xalqaro siyosiy ahvolni to‘laqonli talqin etmaganlar va qo‘shilishning oqibatlarini yoritmaganlar. O‘sha davrga oid tadqiqotlarda O‘rta Osiyo yerlarining “qo‘shib olinishi”ning (bosib olinishi atamasi tadqiqotchilar lo‘g’at boyligida mutlaqo uchramaydigan bo‘lib qoldi) iqtisodiy, siyosiy, madaniy oqibatlariga taalluqli umumiy qarash, yagona nuqtai nazarni uchratmaysiz. Ko‘pgina tadqiqotchilar O‘rta Osiyoning kapitallashtiruvini “qo‘shib olinishning” progressiv oqibati sifatida talqin etadilar, ammo boshqa bir tadqiqotchilar fikricha, bu fikrni ilgari suruvchi olimlar “qo‘shilish” birinchi navbatda chekka o‘lkalar xalqlari uchun revolutsion harakatga tortilishga olib kelganligini to‘g’ri baholay olishmagan. “Вопрос истории” jurnalining tahrir hay’ati 1953-yil avgust sonida I.S.Broganskiy, S.Rajabov, V.A.Romodinning “O‘rta Osiyoning Rossiyaga qo‘shib olinishi masalasiga doir” maqolasini e’lon qildi. Unda “ O‘zbekiston xalqlari tarixi” kitobining 1 chi nashri ikkinchi kitobida keltirilgan qabilalararo to‘qnashuvlarning kamayganligi haqidagi ma’lumotlar tarixiy haqiqatga zid. “Zo‘rlik bilan qo‘shib olish” bilan “qo‘shilib kirish” natijalarini aralashtirmaslikni maslahat berib, mahalliy aholining Rossiya tarkibiga kiritilishi masalasiga differensial yondashish zarur deb o‘qtiradilar. Chunki ko‘pgina O‘rta Osiyo yerlari uchun Rossiya tarkibiga kirish ixtiyoriy asosda ustuvor bo‘lgan emish. “Вопрос истории” jurnali tahririyati tashabbusi bilan boshlab yuborilgan munozara O‘rta Osiyo va Qozog’iston xalqlarining “qo‘shib olinishi progressiv ahamiyatga” ega ekanligini “to‘g’ri” tushunishga yordam berish uchun atayin tashkil etilgan tadbir edi. Go‘yo ana shu bahs jarayonida bu tarixiy hodisaga Markscha – Lenincha baho berilgan bo‘lib, unda ko‘p millatli Rossiya imperiyasi hayotida rus xalqning mahalliy
23
xalqlarga inqilobiy ta’sir ko‘rsatish bo‘yicha xizmatlari ochib berilgan edi.